Avatar uživatele
zjentek

Jak je možný, že na český klávesnici lze nad velkým Ĺ, Ń, Ć, Ś, Ŕ a Ź udělat čárku?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, Alesh před 944 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Dochy

Protože ta písmena existují. To víceméně stačí. Česká klávesnice má obvykle i přehlásku, přestože čeština přehlásky nepoužívá. Zkrátka berte klávesnici jako nástroj, který má nějaké možnosti. V české verzi mezi možnosti patří psát háčky, čárky, přehlásky,… Některá česká písmena jsou na klávesnici přímo (ěščřžýáíéúů) další můžeme napsat jen klávesovou kombinací. Proč by autor měl kombinace omezovat jen na sadu českých znaků, když je možné psát i další? Díky tomu například není nutné přepínat klávesnici pokud potřebuju napsat nějaké německé nebo slovenské slovo.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Protože klávesa s čárkou a háčkem jsou tzv. mrtvé klávesy, které se při stisknutí neposunou, takže je možné použít i u písmen, která nejsou uvedená v horní řadě. Platí i pro písmena velká,.

Dá se použít v těch jazycích, která mají velká dlouhá písmena jako v češtině.

Máte-li na mysli délku, platí čárka, jinak pro vyznačení měkkosti se používá háček u velkých písmen.

Můžete vyzkoušet – stisknout mrtvou klávesu a pak písmenko – platí u těch, která mohou být dlouhá a jsou dlouhá i v jiných jazycích, když píši na české klávesnici.

Á, Ć, Ŕ, Ń, Ź atd.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Čecho_slovák

Považujete to za zázrak? Když pouze stisknete na ´, a na písmeno C, objeví se Ć.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lower-staff

Protože, česká klávesnice to prostě umí. Jak vidím, tak bych se jenom opakoval, takže tak.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
zjentek

Českočlovák, „Existují dva způsoby, jak žít život. Ten první je myslet si, že nic není zázrak. Ten druhý je myslet si, že všechno je zázrak.“

Avatar uživatele
Alesh

@annas: jo, možná na psacím stroji 🙂 Pokud by toto platilo i u PC, pak by šlo napsat „D s čárkou“ a ejhle, dělá to toto: „´D“, čili důvod bude jiný. 😉

Avatar uživatele
annas

Alesh,

nemáte pravdu. Zjentek se ptal na českou klávesnice a napsal určitá písmena. Platí i pro psaní velkých samohlásek.

Jenže D v češtině neexistuje s čárkou, proto zde mrtvá klávesa nefunguje.
češtině.

Jde o mrtvou klávesu, která není jen na psacím stroji, ale i na počítačové klávesnici

"Na českém rozloženích kláves bývá většina malých českých písmen přímo generovatelná i ve variantě s diakritikou, nicméně mrtvé klávesy pro háček a čárku jsou používány jednak pro velká písmena s diakritikou, jednak pro vzácnější kombinace diakritiky (například ň nebo ó).

S ohledem na blízkost německého prostředí je na českých rozloženích také běžná mrtvá klávesa pro přehlásku. "

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Mrtv%C3%A1_kl%C3%A1ve­sa

Avatar uživatele
Dochy

Annas, možná je to jen můj názor, ale ta opakovaná editace vlastních odpovědí mi přijde trochu nefér. Dělá to z lidí, kteří napíší nějakou připomínku do diskuse, a už to nemohou opravit, blbce. Myslím, že by úplně stačilo případné upřesnění napsat do diskuse jako všichni ostatní.

Avatar uživatele
annas

Dochy,

na vás nereaguji, ale na Aleshe, který napsal, že mrtvá klávesa neexistuje. Vím to už od psaní na stroji, pak na klávesnici.

Vy jste to postup napsal stejně, ale nepojmenoval mrtvou klávesu. To jsem měla ještě dříve, než jste svou odpověď napsal vy.

Občas to dopíši, když diskuze není pravdivá.

Avatar uživatele
Dochy

Vím, neberu to na sebe. Teď se mi to nelíbí právě ve vztahu k Aleshovi.
Naše odpovědi se v principech shodují, já jsem více reagoval na to „Jak je to možný“ – smyslem „proč ne, když by to jinak znamenalo jen omezení funkčnosti“ a proto jsem odpověděl i když už tu Vaše odpověď byla.

Avatar uživatele
annas

Dochy,

Alesh zpochybňuje mou odpověď, mrtvé klávesy existují. Ani na psacím stroji by mrtvá klávesa u D nefungovala. Slušně jsem napsala, že nemá pravdu.

Doložila jsem odkaz, i když terminologii znám ze studia i z praxe. Na mrtvé klávese došlo ke změně jen v tom, že v minulosti byl háček dole a čárka nahoře.

Takže když to neví jisté, mohl se přesvědčit. Kromě toho všechna písmena v CJL se nepíší s čárkou.

Nevkládala jsem odkaz, protože to znám. Psala jsem na stroji mechanickém, elektrickém, elektronickém, nakonec na klávesnici.

Avatar uživatele
Dochy

Alesh pravděpodobně ještě neviděl vaše vymezení na některá písmena, které jste dopsala o několik hodin později. Mimochodem, na klasickém psacím stroji samozřejmě D s čárkou napsat lze, jen to bude vypadat divně, protože ta čárka pravděpodobně bude půlit horní čáru toho D. Jak čárka tak háček lze vyťuknout před kterýmkoli písmenem, klidně i před mezerou. Je dost pravděpodobné, že by to fungovalo i na většině psacích strojích s typovým kolečkem. Pravděpodobně proti tomu budou odolné až modernější elektronické psací stroje.

Avatar uživatele
annas

Alesh

právě jste uvedeným způsobem takto čárku napsala. Stiskla napřed mrtvou klávesu a pak velká písmena.

Ŕ, Ĺ, Ź, Ć, Ń, Ś,

Avatar uživatele
annas

Dříve jsem klikla, jde o českou klávesnici, takže platí pro písmena, která jsou v češtině dlouhá.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Počítače a internet