Kepler

Jak je možné, že to tolika národům ještě nedošlo?

Myslím tím naivní představy od Marxe až po dnešní realitu ve světě. První socialistická velmoc (SSSR) se rozpadla. Čína žije jen proto, že připustila kapitalismus. Kuba a Vietnam skomírá a Venezuela je totální průser, vzdor svému ropnému bohatsví. O KLDR ani nemluvě. Nesnažím se o propagandu, ale kladu otázku: jaké jsou příčiny?

Nejlepší odpověď
Edison

Překroucení Marxova modelu Leninem. Ty modely se diametrálně lišily. Marx totiž existenci kapitalismu popisoval jako nutnost k prosperitě a socialismus jako sociální spravedlnost a komunismus si taky představoval poněkud jinak, než Lenin (řečeno ve zkratce). Taky je třeba si povšimnout, že to, co se realizovalo nebyl marxismus, ale marxismus-leninismus. Pojem marxismus se dnes nesprávně používá právě pro marxismus-leninismus.

Další odpovědi
autacek

Došlo, nedošlo, to, že tzv. západ žije na úkor zbytku světa, to víme. Když se někdo narodí v chatrči, žije celý život v chatrči a nic lepšího nepoznal, naučí se být taky spokojený. No a pak vznikají takové paradoxy, že bez Číny by dnes svět nepřežil, ale ty bys tady s jedním dolarem na den také nepřežil.

Kryšpín

Soudruh Vladimír Lenin byl vypraven s finanční zásobou na jaře 1917 do Ruska, kde začal roubovat komunismus a socialismus, pokud by jej Němci ponechali doma mohlo to být všechno jinak.
Vášnivka komunista Ital Altiero Spinelli zakladatel Evropské intengrace a významný teoretik komunistického hnutí. Jeho vynikající myšlenka integrace Evropy je pod názvem " Ventotene Manifest " a základem dokumentů Evropské Unie.
K vítěství socialismu je podle Spinelliho úplné omezení, a zrušení národních států. V roce 1970 se stal Komisařem pro průmysl v EU.
Na př. Barossova Komise měla z 27 členů deset ex komunistů, rovněž měla člena Nejvyššího Sovětu Sovětského svazu ex soudruha Siim Kallase z Estonska a.t.d.

independent

To si musím zapamatovat, až zase někdo bude brečet, jak bylo fajně.

Kepler

Edison: máš recht, ale ono nezaleží na tom jak si kdo pokurvil Marxovu filozofii. To zkrátka nefunguje vůbec nikde!

da ny

V izolaci, s embargy, bez vývozu a dovozu zboží to „fungovat“ ani nemůže… Chybí jim „RVHP“ :D

Edison

Tak ta Marxova nikdy realizována nebyla. Proto nemůžeme exaktně říct, jestli funguje, nebo ne. Vem si, že kapitalismus máme a o sociální spravedlnost se snažíme. To na konci 19. stol. nebylo. A pak to Lenin pokroutil a realizoval a ostatní z toho vyšli. To je prostě něco jiného, než jak si to Marx představoval.

Kepler

Jasně, ale nějak se odkláníme od otázky. Proč ti někteří na tom marxismu tak trvají? Vždyť je jasné, že ten filozofický směr je už historicky znemožněn?

Edison

A vidíš, co píšeš? Na marxismu nikdo netrvá. Nemůže. Trvaj na marxismu-leninismu, což je něco docela jiného.