mosoj

Jak je možné, že si tuto dvoužilovou!! prodlužovací šňůru dovolí někdo prodávat?

https://www.e­pasvitidla.cz/pro­dluzovaci-kabely/ps27-solight-prodluzovaci-kabel-spojka--1-zasuvka--oranzova--plocha--20m-2/?utm_source=Fa­cebook&utm_me­dium=Catalogu­e2&fbclid=IwAR1o­egX14lDJP4MxV7­gwgCL69IkgVIwOQ­NK7sj1m7CPXJE­jASY_I-y_-qqM

Zcela určitě by mně jako zákazníka zajímalo osvědčení o shodě!

Jenže to právě je povinnostní výrobce, on uvádí zboží na trh na to je zákon. Jenže ten zákon odpovědnost výrobce přenáší na prodejce! Takže pokud to opravdu nesplňuje naše předpisy, zodpovídá za to prodejce. Schválně nemluvím o normách protože v tomhle bordelu žádné nedohledáš, nebo platí již něco jiného.

Zarazila mně ta cena, ale vůbec mně nenapadlo, že je to v takovémto životu ohrožujícím provedení.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Mosoji také mě to zarazilo, ale bohužel lze to prodávat. Ano, budeš argumentovat tím, že norma zakazuje prodlužovací kabel dvoužilový, ale.
Také jsem si toho nejprve nevšiml, jenže tento prodlužovák je povolený pro spotřebiče II- třídy. A jak je to zajištěno? Podívej se na zásuvku, má tam dva výlisky, kam lze tedy zapojit právě jen spotřebiče II. třídy, tedy bez nutnosti ochranného vodiče. Klasickou zástrčku s kolíkem tam nezastrčíš.
Ale jsme národ, který si poradí a s tím určitě souhlasíš. Takže odříznu, upálím nebo nějakým způsobem odstraním výlisky a už mám klasickou zásuvku a nebo ji prostě vyměním za klasickou prodlužovací. A v tu chvíli mám životu nebezpečnou věc bez ochrany.
Jenže to není problém výrobce, ale jen uživatele, který to změnil.

Další odpovědi
Edison

A která norma zakazuje dvoužilové prodlužky?? O takové nevím. Ale vím o takové, která o takových prodlužkách říká, že musí být zajištěno, že nelze do ní zastrčit spotřebič I. tř.

Zdroj: https://elektri­ka.cz/data/clan­ky/pozadavky-na-prodluzovaci-privody-podle-prevzate-mezinarodni-normy-iec-60884-2-7-a1

Kepler

Co je to za blbost? Přece existuje spousta elektrospotřebičů, vč. svítidel, které fungují jen na dvě žíly. Nebo neznáš ploché dvoukolíkové zástrčky?

Mc Merkurion

… co blbneš, prodává se to jako dvoužílová, nic jinýho tam nestrčíš a asi jsi nikdy neviděl zahradmickej vercajk, strunovku a vše podobný … jo, prohlášení o schodě to má a koupíš to i v kamenným obchodě s elektrikou … chtělo by to si něco zjistit, než začnu nadávat … a jen detail: mám jí doma už hezkejch pár let, kupoval jsem ji v Bauhausu, a právě cena mne upoutala a tehdy mi prodavač vysvětlil, že cena je menší právě díky chybějící třetí žíle … je taky tenčí a pružnější …

elkon

Podle provedení zásuvky je jasné, že do ní klasická třížilová vidlice nejde zastrčit. Takže je vše v pořádku. To znamená, že lze zastrčit pouze plochou vidlici. Tak to vypadá, když laik dělá chytrého.

Hlada

Zakladatel se zmýlil a chybu uznal. Téma by mělo být moderátorem smazáno a tak by měl být problém vyřešený.

mosoj

Keplere. Ano znám. Na rozdvojkách je jich hafo. Sranda ale je, že na té prodlužce je kulatá!! a s problémem to nesouvisí.

mosoj

Tak to ukončíme. Z počátku jsem přehlédl zrovna tak, jako Já jsem Raibek, že zásuvka má výstupky zabraňující vstrčení třížilové vidlice. Kdybych si toho všiml neptal bych se. Nicméně vycházel jsem z toho že dříve nebylo povoleno vyrábět jiné prodlužovačky než třížilové. Viz. Wikipedia.https://cs­.wikipedia.or­g/wiki/Prodlu­žovací_kabel
Nicméně to je jen WIKI !!, ale podle mně to bylo v pořádku a bezpečné. Mám na mysli ten bezpečnostní chaos pokud je doma prodlužovaček vícero.
Přesto je zde jednoduchá definice prodlužovačky spadající do tř. II s nedostatky o kterých píši.
Viz. https://elektri­ka.cz/data/clan­ky/hrobar-dvouzilovy-privod-je-pouze-pro-svepravne/view
a revize viz.https://e­lektrika.cz/da­ta/clanky/revi­ze-prodluzovacich-privodu-podle-normy-csn-33–1600-ed.2/view Takže asi povolené jsou, když je zahrnuje revize. Nicméně takováto prodlužovačka je definována tím, že nesmí být odnímatelná vidlice ani zásuvka a do zásuvky nesmí jít zastrčit zástrčka pro tři žíly. Takže ani v tomto nemá odborník Edison pravdu, protože mluví pouze o zastrčení ( nezastrčení) vidlice.

Edison

To akorát nechápeš, co jsem napsal.

JájsemRaibek

Až teď vidím, že na obalu je 3×1mm a v popisu prodejce 2×1mm :D
Ale opravdu tam strčíš jen tu dvoukolíkovou zástrčku-lampička, televize, ale i vysavač, sekačka na trávu apod. Vše má dvojitou izolaci a tedy II. třídu.

mosoj

Mně to je jasné. Nicméně si počkám na odpověď ČOI, pokud nějaká bude.

mosoj

JájsemRaibek – ano tak by to mohlo být, nicméně nevěřím, že je to u nás dovoleno prodávat. Všimni si že obrázek který ukazuje oba konce nemá žádný štítek s popisem. Ten druhý ho sice má, ale je tam uvedeno, že se jedná 3× 1 mm!!!!! Takže podvod jako Brno.

mosoj

Kde je značka zkušebny a číslo uvedení na trh, případně odkaz na prohlášení o shodě, když tam žádný štítek není a ten druhý je na něco jiného!!!

Edison

Zkušebna netřeba. Řešeno na základě zákona 22 o požadavcích na výrobky a prohlášením o shodě. Odpovědnost nese ten, kdo uvede výrobek na trh.

mosoj

Zkušebna třeba.

Edison

A na to jsi přišel kde? Nikde nic takového stanoveno NENÍ. Zkušebna NETŘEBA.

mosoj

Nic jiného nepíši. Zákon o uvádění výrobků na trh sice mám, ale nečtu ho, nic na trh neuvádím, ale zkušebny tam figurují. Nicméně podle zákonu padajícího ho… bohužel, zodpovědnost nese prodejce!! a to vím zcela určitě, obchoduji s pyrotechnikou!!

mosoj

Kdo doveze výrobek musí ho nechat schválit do prodeje.
To je povinnost dovozce. Prodejce zase zodpovídá za to, že to schválení proběhlo a že je výrobek označen příslušnou značkou a vybaven srozumitelným návodem.

Dochy

značka bývá vylisovaná někde na zásuvce, takže ji neuvidíš z fotky. Nemusí být naše, ale může být snad jakéhokoli zodpovědného úřadu v rámci EU

Edison

Jak hluboce se mýlíš… Nic takového není nikde stanoveno. Jen ten návod, který nemusí být srozumitelný, ani to není nikde stanoveno. Musí být v češtině, nebo angličtině (bývalo stanoveno že jen v češtině)

Edison

Figurují. V případě zkušebny pak netřeba prohlášení o shodě.

mosoj

Milý pane Keplere. Opět se ukazuje že neznáte téměř nic a vesele zde chcete radit.
Pletete si prodlužovací šňůru s dvojkolíkovou zástrčkou, pro jejíž použití musí spotřebič vykazovat speciální izolaci a nesmí mít žádný vodivý prvek na povrchu, jehož by se mohl spotřebitel dotknout. Ano tam by to nevadilo, ale kde je napsáno že to spotřebitel nepoužije u spotřebiče který do této kategorie nespadá! Je řada rozdvojek které přehazujou fázi a elektrické křeslo je hotové.
Všechny prodlužovací šňůry musí být třížilové!! neexistuje vyjímka. Vzhledem k vysoké nebezpečnosti tohoto výrobku podávám podnět na ČOI.

Tu blbost si nechte pro někoho jiného.

Dochy

" nesmí mít žádný vodivý prvek na povrchu," mýlíš se.. Běžně všechny ty obývákové stojací lampy, spousta větráků apod. jsou ve 2. třídě a mají kovové tělo. Také mně to zarazilo a trochu jsem kvůli tomu študoval a zřejmě je to OK.

elkon

Mosoji píšeš nesmysly. Dvoužilové prodlužováky existují. A toto je důkaz. Že je vidlice i zásuvka kulatá nehraje roli. Důležité je, že do ní třížilovou vidlici nestrčíš, ale pouze plochou. Když nejsi odborník, tak si hraj na písku a neraď ve věcech, kterým nerozumíš.

Edison

No a co? Jaký přehozování fází? Co to s tím má společného? A čemu jako vadí přehozená fáze??? Vůbec NIČEMU! Umístění fáze v zásuvce není ani NIKDE určeno!!! Jak jsem již NĚKOLIKRÁT tady psal.

Kepler

To zní zvláštně o někoho, kdo prohlašuje odborné weby za bulvár:-)) Mimochodem jsem neradil, jen jsem se divil. Raibek má ve své odpovědi pravdu, bez dodatečných úprav ten prodlužovák není nebezpečný.

mosoj

Odborníku, dokaž , že tento výrobek je schválen do prodeje ČR!! I tak bych si ho nekoupil. Navíc by mně docela zajímalo kolik z těch šesti, co si to údajně koupilo vědělo o tomto omezení.

Mc Merkurion

.. „Navíc by mně docela zajímalo kolik z těch šesti, co si to údajně koupilo vědělo o tomto omezení.“ všichni co uměj číst, je to v popisu, a z obrázků je to jasný … ono právě z důvodu jen dvou žil je to lacnější …

Mc Merkurion

… vono jich bude asi daleko vív, když je to TOP8: https://prodlu­zovaci-kabely.heureka­.cz/solight-ps27/

Kepler

Odborník nejsem, jen praktický uživatel a nic ti dokazovat nemusím. Dokaž si to u ČOI, už vidím, jak se ti vysmějí. Tobě dokazovat totiž nemá vůbec cenu, když jsem ti jako důkaz poslal (u jiné příležitosti oficiální Bezpečnostní list jistého výrobku, odmítl jsi to jako že si něco takového může načmárat každý sám. Jsi politováníhodný, zaměř se na zahrádku.

Edison

Nikdo nemusí nic schvalovat. Za bezpečnost odpovídá ten, kdo uvádí výrobek na trh. Všimněte si, že nebezpečnost se řeší až ex-post. Aneb: Dokud se nic nestane…