autacek

Jak je možné, že si Česká republika přivlastnila československou vlajku?

Dle čl. 3 odst. 2 ústavního zákona č. 542/1992 Sb., o zániku ČSFR „Česká republika a Slovenská republika nesmějí po zániku České a Slovenské Federativní Republiky užívat státních symbolů České a Slovenské Federativní republiky.“

Nebo lze celou situaci vykládat tak, že co bylo dohodnuto, tak již neplatí a každý stát si může dělat co chce?

Nejlepší odpověď
dubraro

V období těsně po rozdělení Československa začalo Slovensko ihned používat vlastní vlajku. Historická vlajka českých zemí byla k použití nepraktická, protože je shodná s polskou. Takže se „cestou nejmenšího odporu“ používala v Česku dále vlajka československá, i když to podle zákona nebylo v pořádku. Později to bylo dodatečně dohodnuto a uzákoněno.
Těžko říct, že by Češi Slovákům společnou vlajku „ukradli“ – Slováci o ni nestáli, měli vlastní, od společného státu se chtěli distancovat.

Další odpovědi
Admin2

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-nekteri-slovaci-tvrdi-ze-jsme-jim-ukradli-vlajku

Proč někteří Slováci tvrdí že jsme jim ukradli vlajku ?

Jinak o české vlajce více v odkazu
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C4%8Cesk%C3%A1_vlaj­ka