Reganois

Jak je možné, že se za komunistů natáčel seriál v koprodukci se západními státy (např. Západní Německo)?

Mám na mysli například seriál Návštěvníci.

Nejlepší odpověď
Hlada

Z jakého důvodu si myslíš, že by to mělo být nemožné? Vždyť naše filmy, filmové umění, studia i exteriéry patřily mezi světoznámé.

Další odpovědi
elkon

Protože to bylo finančně výhodné pro obě strany.

Kepler

Nebylo to nic neobvyklého, seriál nebyl nijak ideově zabarven. Zřejmě se ten seriál Němcům líbil a chtěli jej uvést i v jejich TV.

Arne1

MOc nechápu dotaz. Autor asi má o té době velmi zkreslené představy. On i tehdy existoval mezinárodní obchod i různé spolupráce. Studenti třebas jezdili na stáže nejen na východ ale i na západ (jen prostě míň než dnes). Naše firmy už tehdy vyráběly komponenty pro západní auta. No a filmaři měli koprodukce tak jak bylo pro všechny zúčastněné výhodné.

da ny

Bylo to běžné. Nic divného, proč by to nemělo být možné?
To už jste v hodně pozdní době. Natáčel se i Pan Tau, ještě s panem Werichem. Lucie postrach ulice a další díly a seriály. Mnoho filmů- Šlo hlavně o finanční spolupráci.
Němci to tak dobře neuměli (filmy a pohádky, pro dětské publikum). V animovaném filmu jsme patřili ke světové špičce. Světoznámé, kvalitní, levné. Natáčelo/natáčí stále se u nás mnoho filmů (u nás v KV a v Lokti např. „Na západní frontě klid“).
Spolupráce se „Západem“ byla i v jiných oborech, v obchodování (ocel). Šilo se prádlo, košile, ošacení pro západní trh. Český křišťál, granáty, porcelán, sklo Moser i škodovky aj. šly vždy v kapitalistických zemích na dračku.
Měli jsme velmi kvalitní výrobky, pro ně díky silné měně (valuty do státní kasy) i levné.

Drap

A proč by ne? Nejen seriály, ale vyvážely se a zase dovážely výrobky.

Mc Merkurion

… PRACHY … jak říkával Venca Klausů: vo peníze de až v první řadě !!!

led

Nebol len tento seriál. Aj v oblasti filmov jestvuje obchodná spolupráca. A keď ide o peniaze, alebo naopak dostať napríklad mjr.Zemana na Západ, tak aj filmári schovali stranícke preukazy.

Pre zaujímavosť obchod vo filme platí aj dnes, ak chceme dobrý film, musí kúpiť aj paškvil, ktorý sa potom krátko premietne v kinách najnižšej kvality.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

da ny

Arne1
To jistě má.
Žasla jsem, co vše o době do r. 1989, „lil do hlavy“ studentům gymnázia
suplující dějepisář. Jako kdyby zamrzl v 50. letech (kdy děda přišel o 2 činžovní domy
a fabriku na deštníky). To, že vystudoval VŠ v době socialismu a tak daleko se komunisté rodině „nemstili“, nikdy nezmínil. Podával nepřesné informace, plné nenávisti. Výkladu novodobých dějin se mnozí učitelé (pamětníci) raději vyhýbají.
Pamětníků ubylo a ubývá. Mladí budou odkázáni na výklad autorů, který je poznamenaný osobním názorem a dobou, kdy je/bude napsán/převypra­vován.