quentos

Jak je možné, že se břity holicího strojku nikdy neztupí?

V manuálu píšou, co se týče údržby, o pravidelném čištění, nikde však nic o tom, že by se měl někdy nechat nabrousit (a vzhledem k velikosti, či spíše malosti břitů si ani neumím představit, jak by to probíhalo). Pravda je taková, že za deset let, co ho mám, funguje stále stejně dobře. Jak je to možné, jedná se o technický zázrak?
Doplňuji:
slad08: trochu si dovolím oponovat, klasická žiletka se Vám ztupí za chvíli, a pokožka přece není tvrdší než ona…

Nejlepší odpověď
anonym

I nůžky se při dlouhodobém stříhání papíru ztupí.
Zde je princip jednoduchý: materiál, konstrukce a sklon břitů nožů (frézek)je vyroben tak, že jsou o planžetu samobrousící. Deklarovaná životnost planžet bývá 2–3 roky, nožů až 8–10 let.
U starších poctivých manuálů byla tato důležitá souvislost srozumitelně uvedena včetně dopručených lhůt na výměny.
Doplňuji:
Zcela chápu snahu ostatních odpovídajících reagovat intuitivně, sám také mívám tohle nutkání.
Ale tentokrát musím odpovědět pregnantně, aby se tazatel (a s ním i ostatní zvídaví) dočkali věcné, exaktní a kýžené odpovědi.

Další odpovědi
slad08

Pravděpodobně se neztupí, protože nemají o co se ztupit. Naše pokožka by jinak musela být tvrdší než samotný břity.
Doplňuji:
quentos: To je fakt

Alesh

No, podle mě je to tím, že klasický elektrický strojek vlastně ani nemá tu planžetu ostrou. Když sundáš ten horní kryt, máš pod ním takový ten vibrující půlválec z plátků a o něj se určitě neřízneš. Takže se nemá co ztupit.

tom004

Třeba mají výrobci,nějakou informaci o tom,že nám časem měknou fousy,a tím pádem nepovažují za nutné v manuálu uvádět broušení. 🙂