Jak je možné, že prý nejúčinnějším pohlcovačem oxidu uhličitého je cement v omítkách a v maltě a né sama příroda?

Nejúčinnějším pohlcovačem oxidu uhličitého je cement v omítkách a v maltě, protože má největší povrch, a tedy i nejlepší kontakt s atmosférou. Pohltí více emisí než cement v betonu, přestože ten se na celkové spotřebě cementu podílí ze 70 %.

Zatímco emise jsou při výrobě cementu uvolněny skokově, zpětné pohlcování je proces trvající dlouhé roky. Asi 14 % oxidu uhličitého je pohlceno materiálem starším než deset let a 25 % materiálem starším než pět let.

Více zde: http://vesmir­.cz/2017/01/23/o­pomijena-uhlikova-past/

Odpovědi
cochee

Tak si ten článek přečti ještě jednou a zjistíš, že na jedné straně ten cement pohltí asi 43% CO₂ z množství, které původně při výrobě cementu vzniklo (hned 1. odstavec článku), na druhé straně emise CO₂, které vznikly při výrobě cementu, tvoří asi jen 5% celkových lidstvem vyprodukovaných emisí CO₂, respektive v průmyslu a dopravě (moc dalších zdrojů není) (4. odstavec, hned před mezinadpisem „…a zpětná absorbce“). Z toho mi vychází, že cement ve stavebninách se postará o cca 2% lidských emisí CO₂. Skutečně jde o nejúčinnější likvidátor CO₂? Kdo likviduje ty zbývající procenta (teď opomíjím, že objem CO₂ v ovzduší nepatrně roste), když ne příroda a její fotosyntetické pochody?

mosoj: ale ano, na začátku výroby cementu je vypalování směsi vápence a jílu, čili vlastně vzniká směs nazývaná slínek, obsahující nehašené vápno – oxid vápenatý.

mosoj

Ten pán co napsal ten článek si plete pálené vápno s cementem.

Tvrdnutí vápna: Ca(OH)2 + CO2 → CaCO3 + H2O

O cementu nic takového neznám !!!!!!