ptáč

Jak je možné, že první větrné mlýny jsou zmíněny teprve v 1. století, když lidé odedávna znali sílu větrů?

http://www.li­veleak.com/vi­ew?i=95039d3bd3

Nejlepší odpověď
annas

Váš odkaz nelze otevřít, tudíž nevím, co je v něm uvedené. Reaguji jen na vaši otázku.

Proč? Vždy někdo přemýšli a na něco nového přijde. Něco napoví článek v odkazu.

Od dávných dob člověk využíval vítr jako hnací sílu pro dopravu. Stejně tak kameny sloužily již ve starověku pro mletí obilí a výrobu mouky.

Kdy se spojila síla větru a kamení, není známé, ale pravděpodobně pochází z Persie – kolem roku 500 – 900. Mlýny sloužily nejdříve pro čerpání vody, později pro mletí obilí. Je třeba poznamenat, že větrné „elektrárny“ byly použity v Číně před více než 2000 roky, jak dokazují archeologické nálezy.

Tyto poznatky o větrných mlýnech se z Persie rozšířily do Evoropy v důsledku křížových výprav, Perské mlýny se lišily od evropských, takže je pravděpodobné, že vítr jako zdroj energie byl nezávisle na Peršanech vytvořen i v Evropě, i když mnohem později.

Samozřejmě že vítr nenahrazoval jako první lidskou energii při mletí obilí. Dříve to byla zvířata v souvislostí s vodní energií.

Anglické zdroje

http://www.win­dmillworld.com/win­dmills/history­.htm

http://www.ma­dehow.com/Volu­me-7/Windmill.html

Další odpovědi
setapouch

I praveci lide znali silu kameni, ktere se vali ze svahu. A pritom jsme si na Rolling Stones museli pockat az do minuleho stoleti.

Kelt

Jedna věc je znát sílu, energii například vody, větru atd a druhá věc je postavit na to zařízení, které by bylo funkční a vyhovovalo po všech stránkách. Člověk taky viděl, že ptáci umí létat, ale sám se vznesl ve stroji, který vynalezl mnohem později. Tato zařízení musela mít určitou účinnost, aby se to vyplatilo.