mandat

Jak je možné, že pouhý rozdílný počet atomů uhlíku způsobuje, že etanol je (víceméně) neškodný a metanol způsobuje oslep

nutí či smrt?

Nejlepší odpověď
Kelt

O vlastnostech látky nerozhoduje jenom složení, počet atomů, ale také uspořádání, délka vazby a mnoho dalších věcí. Voda má vzorece H2O, jak snad víš, tedy pro lepší pochopení je to HOH. a metanol je CH3OH, tedy jeden vodík ve vodě nahrazuješ skupinou CH3, Etanol je C2H5OH, tak nahrazuješ vodík skupinou C2H5 a ten ení tak nebezpečný. Záleží také, jak se která látka chová k organizmu, s čím reqguje a podobně. Někdy stačí vyměnit dva různé atomy a získáme lék, jed, nebo něco jiného. Jestli tomu chceš porozumět, začni studovat chemii.

Další odpovědi
huxa

Naprosto stejně, jako pár protonů navíc udělá z vodíku uhlík.
Etanol není víceméně neškodný, je to nervový jed, stejně jako metanol, akorát jej potřebuješ dostat do těla více.

novaky

tak takhle jednoduchý to zas není.
Uhlík je grafit, grafen, diamant, lonsdateid, chaotit, fullerit, grafyn, ......to je jen čistý uhlík
A ve sloučeninách je to ještě větší kolotoč, každý atom mění podstatu.
Pravdu má Kelt. Uč se