dmatejek777

Jak je možné, že potrubí nepraskne tlakem, když se zavře kohoutek?

Jak je to laicky možné?

Nejlepší odpověď
Drap

Protože v potrubí je menší tlak, než by byl potřebný k roztržení trubky.

Další odpovědi
mosoj

Teď záleží co myslíš kohoutkem !!! Většinou se montují ventily !! tam kde jsou veliké tlaky a hlavně velká rychlost média v potrubí. Dříve se koutky vůbec neinstalovaly. To máš pravdu .
Dnes se montáž kohoutků rozmohla protože jsou relativně levné !
Potrubí má ale dnes větší pevnost a pružnost ( zejména plastické) což umožňuje aby potrubí vydrželo velký tlakový ráz při zavření kohoutku. Vnitřek dnešního kohoutku má také jiný tvar ( oválný nebo větší) než měly koutky staré, což umožní při zavření kohoutku tlakový náraz rozložit do delší doby a tím ho zmírnit. Celkové uzavření není mžikové ale je rozloženo do delší doby.
Doplňuji:
Přesto, když se rychle uzavře koutek ( prosím ne ventil !!) je to v potrubí pěkná šupa. Záleží na rychlosti a hustotě média. Zavřením se veškerá kinetická energie promění v tlakový ráz.

cukrar

protože je potrubí dimenzováno na potřebný tlak.
Když do potrubí přivedete větší tlak, nežli je přípustné, tak potrubí praskne..

honza19hk

Voda v běžné vodovodní síti nemá takový tlak aby to roztrhlo neporušenou trubku.
Pro vyšší tlaky jsou trubky se silnější stěnou a jsou bezešvé.