Kelt

Jak je možné, že policie reaguje v různých zemích odlišným způsobem?

Zarážejí mne dvě věci, dva příklady chování policie. V USA odpráskne policie 12 letého kluka, jen proto, že má airsoftovou pistoli a nikdo s ním nekomunikuje. Při zlikvidování nebezpečné ženy, která zabila ve Žďáru 16 letého studenta, dojde i ke zranění policisty. To ti naši policisté nemají základní výcvik v sebeobraně?

Nejlepší odpověď
anonym

Nejde o výcvik, ale o právo. V Česku se policista bojí po někom vystřelit, v Americe ne. U nás odsoudí policistu a blázna pustí na svobodu. V Americe vyznamenají strážce pořádku a smrt chlapce využijí pro politické účely.

Pro zajímavost, Americká policie funguje naprosto jiným způsobem-například při překročení rychlosti vás na dálnici zastaví policie, ještě PŘED kontaktem s řidičem vytiskne policista pokutu ze zařízení v autě a až poté informuje řidiče o přestupku. – Prostor pro diskuzi – 0, prostor pro korupci – 0, účinnost – 100%. Jednoduchý systém, který by si v Česku za měsíc praxe vydělal na všechna policejní auta, za 2 měsíce na naftu na celý rok. Nicméně v Česku stále sci-fi.

Běžnou praxí na amerických dálnicích je také to, že pokud se policistovi zdá provoz na dálnici příliš rychlý, zapne houkačky na střeše a začne přejíždět přes pruhy zleva doprava, dokud dopravu nezpomalí na např. 20km/h. Respekt, kterého se v Česku těžko dosáhne.

Další odpovědi
ivzez

Kelte, proč zbytečně provokujete (něvěřím, že by
někdo dokázal obdivovat přístup policie v USA)?

Uvedené příklady se vůbec nedají srovnávat
a pokud, pak jako naprosté selhání policie
v případě toho dvanáctiletého klu­ka!

Nepoznat airsoftovou hračku a zastřelit dvanáctiletého kluka
považuji za mnohem horší, než zranění našeho policisty.

zjentek

jde o to, jak se z hlediska profesionality jedinec postaví k profesi ..v čr bych zásahy běžnejch strážníků přirovnal k teoretický volný diskuzi ..kořeny postoje k profesi jsou nejspíše už ve výchově občana

setapouch

Jak pise BalotaGuy, jde o pravni ramec, ve kterem se policista pohybuje. Tam, kde ma jasne dane hranice a pravomoci muze postupovat jinak, nez tam, kde i spravny postup znamena ohrozeni jeho existence (a snizeni platu po dobu treba rocniho vysetrovani za to povazuju).

Aby nedoslo k mylce, prosetreni kazde sporne situace vitam, nechceme, aby se nam to zvrhlo, ale chybi tu prave ta pravni jistota pri zakroku, ze pokud neni zakrok zcela zjevne neprimereny, nic se policistovi nestane.

suaeda

On je rozdíl v přístupu policie i v Evropě. Stačí se podívat jak funguje policie např. v Rakousku, Německu a u nás. U nich se udělá zátah v celém statě či kraji najednou a trestá se překročená rychlost u všech a hned na místě. U nás se schovají na menších okreskách a všímají si pouze menších rybek, kterým navíc pošlou oznámení o přestupku až za několik měsíců. Nepochopil jsem proč tyto odklady zákon umožňuje. Možná pro to, aby se nasbíraly potřebné body. Velkých ryb si nevšímají, protože jsou nedostižitelné a policista by z nich měl velké problémy.