vandamme

Jak je možné, že nynější průlet meteoritu těsně minulo zemi a NASA špatně spočítala cas a vzdalenost ?

Nejlepší odpověď
redy

Viď? Jsem si říkala, jestli takhle počítaj, tak o tom dalším nebudeme vědět včas 🙂
Ale to nám bude asi fuk 🙂

Další odpovědi
zjentek

Lidstvo tyhlety věci ještě neumí. Nasa a potažmo USA si ve světě dělaj reklamu tím, že těleso, který by nás ohrožovalo, jednoduše změří a sestřelí. No, mně se to moc nezdá. Jednou také tvrdili, že o devastujícím EMP z vesmíru budou vědět s před-sti-hem. Tož co dodat.

palmal

Možná proto, že o gravitaci se stále ví velké nic. Při vší úctě k Einsteinovi a jeho Teorii relativity samozřejmě.

Dochy

Nedá se nic dělat, musím vám to tu kapánek zkritizovat.
„Ne všechna vesmírná tělesa se chovají stejně.“ – Pokud nemají vlastní pohon, pak se chovají stejně. Uvažujemeli sluneční soustavu, tak v souladu s Keplerovými zákony (cca 1609), v některých specifičtějších případech je nutno uvažovat trochu obecnější Newtonovi (cca 1687). Ještě obecnější Einsteinovu teorii relativity myslím pro pohyb těles v okolí země zpraavidla ani nepotřebujeme.

„Možná proto, že o gravitaci se stále ví velké nic. Při vší úctě k Einsteinovi a jeho Teorii relativity samozřejmě.“ – o gravitaci sice možná stále víme velké kulové, ale její působení na chování těles ve sluneční soustavě máme již dostatečně dobře okoukáno.

Problém u konkrétního tělesa by mohl být např. s tím, že těleso mohlo změnit dráhu (např po blízkém průletu kolem slunce se mohla část odpařit a svým působením změnit trajektorii zbytku), nebo nedostatečným pozorováním.

Podle http://techne­t.idnes.cz/as­teroid-2013-tx68-mine-tesne-zemi-dm4-/tec_vesmir.as­px?c=A160303_164803_tec_­vesmir_vse jde o ten druhý případ. Asteroid byl objeven relativně nedávno a nebylo zatím provedeno dostatečné množství dostatečně přesných pozorování aby byla trajektorie přesně vypočtena.

Drap

Neni na tom nic nezvyklého. Ne všechna vesmírná tělesa se chovají stejně. Pokud neni dostatek informací, neni doposud v lidských silách tyto věci spočítat bez chyby.