Králičí Žena

Jak je možné, že někdo tvrdí, že jsou knihy nebezpečné na zrak?

Je to nesmysl, když někdo tvrdí že tomu tak je.
Víte, nebo chápete to? Největší nesmysl všech dob!

Nejlepší odpověď
mosoj

Ten, co to tvrdí – přečetl vůbec někdy nějakou knihu ?
A celodenní vejrání do PC či mobilu je OK!?

Další odpovědi
johana 56

Nejdůležitější lámavé plochy oka jsou rohovka a čočka. Optická lomivost rohovky je asi 43 dioptrií a čočky 20 dioptrií. Optická lomivost oka však není stále stejná, ale může se měnit v závislosti na tom, zda se díváme do dálky či do blízka. Je to dáno elasticitou čočky, která umožňuje změnu její zakřivení a tím i změnu optické lomivosti. Tato činnost, nazývaná akomodace (přizpůsobení se), nám umožňuje vidět ostře předměty vzdálené i blízké. Při pohledu do blízka se musí oko přizpůsobit, čočka se více vyduje, čímž zvyšuje svou optickou lomivost. Naopak při pohledu do dálky (předměty vzdálené více než 5–6 metrů od oka) se čočka zplošťuje a zmenšuje svou optickou lomivost. Například při čtení ze vzdálenosti 25 cm musí čočka zvýšit svou dioptrickou hodnotu o 4 dioptrie, při čtení z 33 cm o 3 dioptrie. Vše se to děje automaticky, bez naší vůle. S věkem, kdy se čočka stává méně pružnou, je stále obtížnější pozorovat blízké předměty. Proto musí starší lidé na čtení nebo při práci na blízko používat brýle.

http://www.vi­deni.cz/oko/36-jak-pracuje-lidske-oko

anonym

To tvrdí leda ten kdo je četl někde v přítmí bez důležitého osvětlení, či pozdě večer třeba po sledování TV kdy je měl už unavené a pak ho ještě druhý den bolely, či dostal zánět spojivek. Jinak to bude jeden z těch dalších strašáku typu jako, že klíšťata skáčou na lidi ze stromů a tak. Vždy se najdou lidé, kteří tomu uvěří bez dalšího zjišťování skutečností.

marci1

Není vhodné číst knihy při umělém osvětlení. Člověk byl uzpůsoben k životu v přírodě, ve svém zcela přirozeném prostředí a proto je nejlepší číst si za denního světla. Vhodné je zařadit do jídelníčku mrkev a borůvky. 🙂

Kepler

No jistě, samotné knihy za to nemůžou. Zhoršování zraku může způsobit jenom četba při nevhodném či nedostatečném osvětlení, nebo snaha o četbu bez brýlí, kdy by ty brýle měl použít. Je to jako vinit auta, že jsou nebezpečná. Nejsou, nebezpeční jsou řidiči.