autacek

Jak je možné, že mohou být přečerpávací elektrárny výdělečné? A opravdu je takový rozdíl na burze v cenách elektřiny?

Tedy myslím v cenách silové elektřiny dle denního času, kdy si ji koupíte.

Nejlepší odpověď
Lamalam

Úkolem přečerpávací elektrárny je vyrovnávat špičky, rozdíl v cenách na burze není podstatný.

Další odpovědi
mosoj

Kdo říká že jsou výdělečné? Náklady na provoz přečerpávající elektrárny jsou započteny do celkové ceny elektřiny a cena se volí tak aby byla výdělečná.
Načerpání nádrže se děje v době kdy je elektřiny přebytek a musely by se snižovat výkony elektráren, což není zrovna laciná záležitost!! Pokud by se při nadbytku elektřiny její výroba nesnížila, nebo se elektřina nespotřebovala, hrozí drahé poruchy na rozvodné síti. Totéž platí i obráceně a tehdy se tato naakumulovaná energie spotřebuje.

Dochy

Zřejmě to může být výdělečné. Na cenách pro maloodběratele to nepoznáte, když se mění tak jednou ročně, ev. pokud jsou extrémní výkyvy cen, tak jednou za 3 měsíce… Ale pro výrobce a distributora je to o něčem jiném. Předpokládám, že zajímavé bude:
http://www.ote-cr.cz/kratkodobe-trhy/elektrina/den­ni-trh
http://www.ote-cr.cz/kratkodobe-trhy/elektrina/vni­trodenni-trh
kde maximální ceny jsou kolem dvoj-trojnásobku minimálních denních cen… Jde o to zda se bude nutné spustit plynovou elektrárnu, kde je poměrně dost drahý plyn, nebo zda můžeme využít levnější alternativu – energii akumulovanou v přečeprávací či vodní elektrárně… Pokud nebude k dispozici ta elektřina z vodní či přečeprávací elektrárny, nezbude dispečinku nic jiného než spustit výrobu v těch dražších elektrárnách – což znamená vyšší náklady… A zas v době přebytku elektřiny je otázka zda krátkodobě odstavovat zdroje které jsou vhodné pro nepřetržitý provoz, s tím že i to odstavení a naběhnutí zdroje něco stojí, nebo ten přebytek jen šoupnout do přečerpávačky, kde nám pak s trochou štěstí zas pokryje špičku bez nutnosti spouštět ty nejdražší elektrárny…

cukrar

přečerpávačky nejsou výdělečné, máte špatné info.

Klaproth

Proč by měly být výdělečné? Vyrovnávají rozdíly v okamžité spotřebě. Velké tepelné elektrárny nejsou moc operativní, v době znížené spotřeby jim přečerpávací elektrárny pomáhají svým odběrem. V době špičkových odběrů naakumulovanou energii vrací do sítě. Burza s tím nemá co dělat.

Emefej

Blbost! Cena elektřiny na burze a provoz akumulační elektrárny spolu nijak nesouvisí.

Dochy

Cukrar/Klaproth: Komoditní burza nemá co dělat s hodinovými změnami cen elektřiny. Náklady na výrobu nemusí odpovídat každou minutu cenám za kterou se elektřina velkoobchodně prodává… Z tohohle pohledu by přečerpávačka byla jen spotřebitel elektřiny a nikoli výrobce…

Je fakt, že v tomto Autackova otázka nesedí (resp. předpoklady v té otázce uvedené)

Ale elektřina se kromě toho obchoduje i na hodinové bázi a tam je to o něčem jiném…

Dochy

http://zpravy­.e15.cz/byznys/pru­mysl-a-energetika/vi­kendovy-vichr-sfoukl-ceny-energii-pod-nulu-1339193?utm_sou­rce=www.seznam­.cz&utm_medium=sek­ce-z-internetu

jeste jedna zprqvicka… aktualni..