LiCCaLi

Jak je možné, že kapky deště dopadají na povrch země rychlostí 2 m/s až 7 m/s?

Vždyť to odporuje naší představě o výšce, ze které padají, tj. výšce, ve které jsou dešťové mraky!

Nejlepší odpověď
Kepler

Výška, ze které kapky padají, nehraje žádnou roli. Rychlost pádu se brzy ustálí podle aerodynamického odporu a hmotnosti kapky. Čím je kapka větší, tím víc nabývá na významu tíhové zrychlení. Čím je menší, tím víc se uplatňuje aerodynamický odpor. V případě mlhy mikroskopické částečky vody na zem nemusí dopadnout vůbec.

Další odpovědi
Edison

Nikoli. Připočítej k rychlosti dané tíhovým zrychlením a výškou ještě mezní rychlost danou tvarem kapky (který se ještě v průběhu pádu může měnit) a tlakem vzduchu.

Edison

Keplere, výška samozřejmě roli hraje a to velmi základní. Něco jiného je právě to, jak moc se rychlost volného pádu tluče s mezní rychlostí, která samozřejmě může být pro daný objekt i záporná. V případě např. těch kapiček mlhy, nebo dokonce při vzniku krup v určitých výškách mohou tato tělesa i stoupat, mj. v důsledku stoupavých proudů vzduchu. To všechno je nutno do mezních rychlostí počítat.