Avatar uživatele
tvaruzekcz

Jak je možné, že dokážeme přečíst a pochopit text, v němž jsou slova s přehozenými písmeny?

Upravil/a: annas

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? marci1 před 951 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Justin1

S tím už jsem se taky setkal. Důležité je, aby první a poslední písmena ve slovech byla na svém místě, jinak nějakou přesmyčkou uvnitř slova se trénovaný mozek nenechá rozhodit a hned si vybaví nejpodobnější známé slovo, pokud to je dostatečně dobře známé slovo. Potíže mohou nastat u méně známých slov, u českých a slovenských textů s chybějící diakritikou a u slov jako „konverzace“ a „konzervace“, kde nějaká přesmyčka mění význam slova.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Nečteme po písmenech, ale po slovech. Pokud je první a poslední písmeno ve slově dobře a je i odpovídající počet písmen, tak mozek běžného čtenáře se s tím lehce srovná.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Dochy

Protože po létech tréninku čtení už mozek nerozpoznává jednotlivá písmena jedno po druhém, ale celá slova. Dobrý je ten originální text (myslím, že to není případ bubliny na obrázku) kde se přehazování písmen stupňovalo – první řádky byly bez chyb a pak až někde uprostřed textu si člověk všiml, že na té zprávě „něco je“ 😉
(Ten text už jsem viděl snad někdy před 20 lety)

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
annas

Náš mozek čte celá slova, takže přehožená písmena nevadí. Když se dítě učí číst, vnámá písmena, slabiky, části slov, nakonec slova celá. Ta spojuje v celek a chápe význam,.

Až se děti naučí číst celá slova a vnímat je,, uloží si je v paměti,. Čím lepší a plynulejší čtení, tím lépe si j dítě zafixuje správné tvary slov a rozšiřuje si slovní zásobu a další složky řeči a využívá je nevědomky.

Všechno je třeba se naučit Důležitá je i pozornost.

Platí, že první a poslední hláska se musí shodovat. Někdy stačí u vyspělého a sečtělé čtenáře jen registrovat začátek slova a domýšlet podle kontextu.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

A já půjdu v odpovědi ještě hloub→ máš ji v textu na přiloženým obrázku! (;

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?led Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Mozek nespoléhá pouze na to, co vidí, ale především na to, co očekává. Na základě zkušeností už tedy odhadne, jaká slova budou následovat. 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Nejdůležitější je, aby to nebylo jedno slovo, ale souvislý, smysl dávající text. S jedním slovem bez souvislosti, by to už tak jednoduché nebylo. Myslím si, že něco podobného běžně využívá angličtina, kde význam se větě dává až ze souvislosti. No a my dokážeme číst a dávat smysl slovům ze souvislosti, zejména pokud se jedná o čtení očima.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
EKSOT123

Jo to je známě a pěkné. Ale není to úplně přesné. Nestačí zachovat první a poslední písmeno, nesmí se to s tím zpřeházením přehnat:
V sutivososli s veuýmkzm na Cigadbrme Unterviisy všylo neajvo, že nálezžeí na padřoí pemsín ve sovlě.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

zjentek: Tak tos mně dostal 😉 už je to tak dlouho co jsem to četl, že jsem ani nevěděl, že mám tu informaci odtud a tu bublinu jsem se ani nenamáhal přečíst celou 😉

Avatar uživatele
zjentek

jj (; (; (;

Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
zjentek

Zmiz, obludo!!!

Nový příspěvek