Kepler

Jak je možné, že auta řídí i osoby 80+?

Nikdo mě nepřesvědčí, že jejich kognitivní funkce jsou OK. Tuším, že musí co 2 roky na lékařskou prohlídku, ale netuším, co je jejich obsahem. Když přijdeš o řidičák, byť jen z nedbalosti, často musíš absolvovat psychotesty, bys jej dostal zpátky. Já dělal řidičák téměř před 50 lety a pořád to vyhovuje, i když se pravidla silničního provozu od té doby docela změnila. Aby toho nebylo málo, oni to jsou i piloti! https://www.sez­namzpravy.cz/cla­nek/proc-ztraceny-pilot-nekomunikoval-s-prazskym-letistem-107772#seq_no­=1&source=hp&dop_a­b_variant=0&dop_req_­id=STyltNPwhoa-202005272000&­dop_source_zo­ne_name=zpravy­.sznhp.box&ut­m_source=www.sez­nam.cz&utm_me­dium=z-boxiku&utm_cam­paign=
Nějak nechápu.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Proč ne, když projdou zdravotním přezkumem. :)
A že někdo občas „propadne sítem“? NJN – podívej třeba na fízly, ti všichni mají povinné psychotesty, nejsou ani v důchodovém věku a řekl bys, že jde o normální lidi, NEBO o psychopatická monstra? ;) :D :D

Další odpovědi
kostitrakcz

Mladí hejsci za volantem jsou mnohem větší nebezpečí nez „kloboučníci“

Edison

Pokud není důvod jim to zakázat… čistě na základě věku je to nesmysl. Keplere, touhle otázkou mě překvapuješ. A tím bulvárem taky.

mosoj

Keplere, jak to, že jezdíš, když nemáš lékařskou prohlídku. Kdybys ji měl, věděl bys, co je jejím obsahem!!! Pokud zde omlouváš nedbalost na silnici, nemáš na ní co dělat, ať je ti kolik chce. Pokud dodržuji povolenou rychlost, ohrožuje mě většina ostatních řidičů a neřekl bych, že je jim 80!!! O „znalosti“ mladších řidičů svědčí i zde mnoho otázek.

cukrar

Pane Keplere,
„Nikdo mě nepřesvědčí, že jejich kognitivní funkce jsou OK“
Proč tedy dáváte dotaz, když nechcete přesvědčit, že se mýlíte?

Jiří Bohumil

Sice už odpovídám trochu „po termínu“ ale když už jsem kouk, tak mi to nedá.:-)
Je to vše individuelní, jako vše v životě. V diskusi jsi se přiznal, že Ty už, ze zdravotních důvodů, řidičák nemáš. Asi z konkrétních důvodů. Tak neposuzuj podle sebe. Já mám švagra, Pražáka, který má nyní 86 let a vzali mu řidičák před rokem. Bohužel, dostal Parkinsona. Ale do těch svých osmdesáti pěti let jezdil perfektně, bravurně a to i v pražském provozu. Kde já už si vůbec, pár let, netroufnu.
Za celý svůj život najezdil statisíce, možná i miliony kilometrů a bez jediné nehody.
Ale i já ještě, a to mám o „pár“ roků víc než Ty, ještě jezdím, ale už méně a spíše kratší trasy. Je to i tom, jak člověk dokáže i sám posoudit své možnosti a schopnosti. A pokud jedu třeba do Prahy, nebo do Brna, kam jsem jezdil dříve, pokud jsme jezdili celá rodina běžně autem, tak je to i nesmysl. Jak co se týče náročnosti, únavy a nebezpečnosti v dnešním provozu, tak i z ekonomického hlediska a hlediska cestovní pohody.
Takže věřím, že i starý pilot v dobré kondici, může být lepší, než začátečník bez zkušeností.

zjentek

Někteří jsou schopnější a odolnější, než si jiní VŮBEC DOKÁŽÍ představit. Hodně to bejvá o životě, kterej člověk vede. Kde jsou naše limity? No, „študovaný“ je může mít taky naučené, nebo tak něco, že jo. (;

Hufnágl

A víš, že může? Jednou jsem byl v nemocnici na lůžku a dovezli na pokoj dědulu, prostě věchýtek, na pozorování, protože měl bouračku svým autem, a představ si jak nadával, že mu vzali ŘP. Ten dědula měl 92 let.

dudu

Je to o ztrátě soudnosti, věrolomnosti lékařů a ignorování faktu, že auto na frekventované silnici je mnohem nebezpečnější než pistole v ruce psychopata.
Těžko řešitelný problém je jak citlivě přimět svoje rodiče nebo prarodiče aby už nesedali za volant. Řídím motorová vozidla padesátdva roků, neměl jsem žádnou havárku, přesto se stále častěji v duchu ptám, za mám ještě právo ohrožovat na dnešních silnicích druhé i sebe.

Kepler

mosoj: tak za

  1. Autem nejezdím. ŘP mi byl už před pár lety odebrán ze zdravotních důvodů a jezdím jen na motorovém kole.
  2. Máš jinak pravdu, zatím mě párkát málem zabili ti, co řidičák mají.

Kepler

Příspěvek smazán administrátorem.

Kepler

Edison: co máš furt s tím bulvárem? Zřejmě nevíš, co to je. Já myslím, že posadit dědka za knipl nebo volant, co si nepamatuje ani co měl ke snídani, je nebezpečnější než tam posadit teenagera bez oprávnění. Dědci imrvére najíždějí na dálnici v protisměru apod.

Dochy

Dědek, který si nepamatuje co měl k snídani, pravděpodobně dávno zapomněl kde má řidičák a klíče. Hele, věk neříká nic o tom jaký je skutečný stav člověka. Když se někdo dožil řekněme 110, vážně myslíš že posledních 30 let za ním stála sestřička co dohlíží aby si nezapomněl sníst snídani? Dá se očekávat že ten člověk byl ještě v 90 v pohodě „použitelnej“

Edison

Od toho jsou lékařské prohlídky. Ne datum narození v OP/ŘP.