MasterGames

Jak je možné, že 2 h 45 min je 2,75 h?

Nejlepší odpověď
annas

Zkuste se podívat do odkazu, najdete návod,.j ak čas v minutách převést na desetinná čísla.

Stejná otázka zde byla.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/prevody-casu

Další odpovědi
klumprt

Protože hodina má 60 minut. Asi by bylo stravitelnější pro takové desítkáře, ajko jsme my, kdyby měla 100 minut.
Mohlo by to být tak, že by den měl 10 hodin, hodina 100 minut, minuta 100 sekund.
Nová sekunda by pak trvala cca 0,86 současných sekund. (Jestli počítám správně. Klidně mě opravte, nejsem neomylný.) To by nebyla zas taková revoluce 🙂

Hlada

Protože 45/60=0,75.

Edison

Protože to je 2 3/4 hodiny. Taky se dá zapsat jako 2:45. Desetinný zápis se používá tam, kde jde o celkovou dobu v určitém časovém úseku. Např. vení pracovní doba může být 8,5 hodiny a pod. Pro výpočty je prsktičtější desítkový zápis, než šedesátkový. Šedesátkový je praktičtější pro zápis jednoho, nebo více bodů v čase.

Kepler

2,75 = 2 a 3/4 v desítkové soustavě. No a v šedesátkové soustavě jsou 3/4 hodiny 45 minut. To je celé.

Gus_Fring

1 hodina je 60 minut, tedy 0,1 hodiny je 6 minut. Takže 2 hodiny a 45 minut je 2,75 hodiny. Protože těch 45 minut vydělíš 60.

Kelt

Představ si ciferník jako kruh, jako koláč. Takže když je velká ručička na 9, je 3/4 to je 75 %. HOdina má 60 minut, to je celá hodina. 30 minut je půlka , to je 1/2 neboli 0,5 atd No a 3/4 je 0,75

anonym

protože hodina nemá sto minut, den nemá deset hodin a tak dále … holt to historicky bylo stanoveno jinak a taj ty poměry celků musíme na dnešní zažitý dekadický systém převádět. Je to škoda imo by se mělo z praktických důvodů přejít na decimální čas https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Decimal_ti­me , také přece už nepoužíváme všechny ty předpotopní jednotky jako míle, lokte, stopy, palce, klokaní skok, … také jsme je nechali minulosti a začali používat daleko praktičtější decimální systémy, metrický systém, … u času by se jednou mohlo stát totéž, do té doby holt budeme pracně převádět, a zvykat si na téměř chaoticky odstupňované řády 1000, 60, 60, 24, 28–31, 12, 10, 10, … .