Neonka

Jak je možné se v zahradě zbavit kořenů po starých stromech a keřích ?

Doplňuji:
Někde jsem četla, že kořeny se mají narušit a napustit nějakým prostředkem, který urychluje rozpad dřeva, ale článek jsem někam založila.
Asi nezbyde nic jiného, než ta dřina s vykopáváním. 🙂

Nejlepší odpověď
pusinka50

Roundup se používá na listy rostlin, kterých se chceme zbavit, zničila jsem tak i nezničitelný mahon. Ale kořeny ne, ty zůstaly. V drogeriích ale mají více přípravků jak na listy, tak na zbylé kořeny, stačí si přečíst nálepku

Další odpovědi
venkovan

Vytrhat, vykopat nebo i nechat zetlít. Ve své podstatě z této otázky nelze se dopídit k dobré odpovědi.
Pokud jde o pařezy mimo kopání a trhání lze mechanicky – v půjčovně si půjčit frézu na pařezy a pařezy odfrézovat asi do 15 cm hloubky pod povrch (i víc). Nájem vychází na den okolo 2 tisíc Kč – podle lokality či půjčovny + vratná záloha (je to malý stroj – převeze se na přívěsu za osobákem)..
Chemie – kdysi se doporučoval přípravek ROOT který asi po 6 měsících prosákl z mnoha direk navrtaných do pařezu do elé hmoty a bylo ho potom možné vypálit (víc bych řekl vykouřit, protože podle mne to jen dýmí). dlší možnost je opět do otvorů nasypat ledek amonný, draselny apd., uzavřít pařez, asi za čtvrt roku do děr znovu dosypat a dřevo do roka ztrouchniví a lze i pařez naočkovat hlívou ústřičnou či dalšími dřevokaznými houbami.
Používá se i obyčejná kuchyňská sůl, le působí pomaleji. Všechny ty ledky, soli apod., je nutné zakrýt aby se nevyplavily deštěm apod.
Maličkost – Roundup nepoužívejte na pařezy které jsou starší než 8 hodin po řezu. S ním se pařezy natírají proti omezení výmladků. Na rozpadu pařezů prakticky nemá velký vliv.

hanulka11

já v nějaké diskuzi četla že se mají kořeny obnažit a zalít roundapem , ale nemohu to najít kde to bylo

Radak

Existuje prostředek na urychlení hnití pařezů, jmenuje se pařezník. Mají ho v zahrádkářských potřebách, v supermarketech atd.
Vypadá to takto:

Zdroj: http://www.garden-centrum.cz/1328/pa­reznik-250-g.html

rtepp

pokud možno co nejvíc vykopat.

honza19hk

Bagr !