Jak je Marie Antoinetta interpretována z pohledu francouzských dě­jin?

Kladně / záporně?

Nejlepší odpověď
annas

1. Jeden pohled očima britské hisstoričky.

„Královna Marie Antoinetta patří mezi nejrozporuplnější osobnosti francouzských dějin: pro jedny je symbolem předrevoluční dekadence, pro druhé nešťastnou ženou, která skončila svůj život na popravišti. Renomovaná britská historička Antonia Fraser se snaží postihnout Marii Antoinettu objektivně, vyhnout se zaběhnutým klišé, nepodloženým mýtům a spekulacím, a hojně přitom čerpá z dosud nepublikovaných archivních materiálů.“ atd

https://www.da­tabazeknih.cz/kni­hy/marie-antoinetta-12687

2. "Skandální Madame Deficit: Čím si Marie Antoinetta znepřátelila Francii? "
https://www.sto­plusjednicka.cz/skan­dalni-madame-deficit-cim-si-marie-antoinetta-znepratelila-francii

"Živá, rozpustilá, bezstarostná jako dítě. V mládí elegantní a mimořádně přitažlivá, ale marnivá a obestřená skandály. V závěru života především nešťastná a s osudem smířená žena, která konečně dozrála a zmoudřela.

Její jazykové znalosti byly neskutečně chabé… Stěží spočítala jednoduché příklady, uměla pár italských a francouzských slovíček, pravopis jí neříkal vůbec nic. Milovala ale hudbu díky svému učiteli Christophu Willibaldu Gluckovi a celé dny by jen tancovala. Bohužel pozdě.

Když se po čtyřech letech stala královnou celých sedm let však musela čekat, než se těžkopádný Ludvík odhodlal k drobné operaci, která jeho problémy, fimózu, což je zúžení předkožky, vyřešila. Stalo se tak díky konzultaci s Mariiným bratrem Josefem. Ten přijel inkognito do Paříže a svému švagrovi s úspěchem domluvil. Bylo na čase!

Během těch sedmi let se Antoinetta oddávala nezřízenému životu. Libovala si v módních výstřelcích, pořádala nákladné hostiny, chodila na plesy do Opery, navštěvovala divadla a dostihy. Také se oddávala hazardu a prohrávala vysoké částky. Potrpěla si na veselou společnost. Její přátelé ji zbožňovali. Byla totiž laskavá a nekonfliktní. Pro ženy byla módní ikonou, napodobovaly její šaty, šperky, účesy. I muži ji obdivovali.

Obyčejní Francouzi ji ale viděli jinak. Pro ně byla nenáviděnou Rakušankou, která docela slušně „luxovala“ státní pokladnu. Titulovali ji Madame Deficit. Nutno říci, že k tomuto „mediálnímu“ obrazu svým stylem života významně příspěla. " atd.

Další odpovědi
led

Dnes sa tomu hovorí „rozmaznaná kráska“ Pre jej obdivovateľov bola úžasná, ale pre tých, ktorí nemali čo do úst, pre tých, čo si v pote tváre zarábali na chlieb bola to jedna márnivá a nenásytná xxx (slušnosť mi nedovoľuje napísať to pomenovanie)