Avatar uživatele
Lásenka

Jak je lež trestána?

Nebudu uvádět v dotazníku sčítání lidu pravdu, může se mi něco stát? Jak to vidíte vy? Nepřipadám si jako v demokratickém státě!

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? Miroslavst, aramah, bobánek před 4107 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
ten který je

Taky mně to se.e,ale prý vyhrožují pokutou 10000 Kč.Uvidíme po tom sčítání jak budou opět zneužita data. V tomhle kocourkově je vše možný.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Děda Louda

V demokratickém státě se lhát nemusí, takže vlastně není, co trestat.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
poa.li

Některá lež zjistit asi nepůjde, ale napadá mě proč to dělat... Sčítání je drahý a náročný projekt.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
AndreiRanger

Osobně mám proti tomuto veliké výhrady, nepovažuji stát za tolik bezpečný, abych mu sděloval tak citlivé informace, nicméně si myslím, že není v lidských solách zkontrolovat zda někdo lže či nikoliv.

Sčítání lidu se řídí zákonem, který je v linku. Podle mě je protiústavní. Vynucování si informací pod pohružkou finančního. postihu.

Zdroj: http://scitani.cz/sldb2011/red akce.nsf/i/zakon_o_scitani_lid u_domu_a_bytu_v_roce_2011/$Fil e/z296_09_sldb2011.pdf

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Jose1f

Podle mého názoru Ti v současné době nehrozí vůbec žádné nebezpečí. Dokud zde bude vládnout tento demokratický režim (na který někteří lidé nadávají), potom i kdyby tě někdo žaloval a odvolával se na to, co jsi napsala do formuláře o sčítání lidu, tak to soud jako důkaz nepřijme. Naopak, Ty bys mohla podat žalobu - jak to, že se tento údaj dostal ven?

Něco jiného by bylo, kdybys přiznala, že schováváš v pokoji pod kobercem milion korun. Pak by se mohlo stát, že to někdo někdy někde někomu řekne a Tebe později navštíví bytový zloděj. To je ale velmi málo pravděpodobné, protože vše, co napíšeš, je anonymní a tajné.

Úplně něco jiného ale je, co by se mohlo stát mnohem později, např. v případě války. Přestav si, že by před druhou světovou válkou, dřív než přišel k moci Hitler, kdy v Německu vládla demokracie, někdo do podobného dotazníku napsal, že je žid. Po nástupu Hitlera německá tajná policie (GeStaPo) velmi pečlivě prohlížela všechny tajné a důvěrné dokumenty a běda každému, kdo by něco podobného, třeba i jen z recese, napsal. Šel do plynu. Ale Tobě ani toto ani jiné podobné nebezpečí nehrozí, protože po zpracování se pro jistotu všechny výchozí údaje zničí.

Věřím, že všechna případná nebezpečí brali autoři dotazníku v potaz a žádné potenciálně nebezpečné otázky v něm nebudou.

Přesto zvaž každou svoji odpověď, jednak abys odpověděla pravdu, jednak abys zbytečně nevyzradila něco, co nemusíš.

Pokutu by platil jenom ten, kdo by zásadně odmítal účast ve sčítání. Když na některou otázku odpovíš nesprávně, tak se to nikdo nedozví, vždyť dotazníky jsou přece anonymní. Stát spoléhá na to, že naprostá většina lidí bude odpovídat podle pravdy.

Ničeho se neboj a zúčastni se!

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost