Kelt

Jak je důležitá teplota nápojů, které v těchto dnech pijeme?

Slyšel jsem, že v létě se mají pít teplé nápoje a v zimě chladné. V létě v horku se extrémně potíme a musíme doplňovat tekutiny. Lidský organizmus obsahuje více než 70% vody. Byly zde dotazy, kolik toho vypít a jiné. Má také teplota tekutiny na to vliv? Abychom se neopařili, tak nápoje nemají větší teplotu než 50 °C a průchodem přes trávicí soustavu už se teploty vyrovnají. Takže když pijeme studené nebo horké, do těla se dostane stejné množství vody. Může ale existovat optimální teplota přijímaných nápojů? Ne z hlediska chuti ale z hlediska co nejlepšího fungování organizmu? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

"nápoje nás v létě neochladí

„Teorie o tom, že se studeným nápojem ochladíme, je spíše subjektivní, nikoli objektivní. Je to, jako kdybyste do moře nalili sklenici studené vody a mysleli si, že se ochladí,“ vysvětluje Petr Tláskal. Zapomeňte tedy na lednici, ledové tříště a colu s ledem.

Nejvíc našemu tělu vyhovuje nápoj s teplotou kolem šestnácti stupňů."

--
Nové poznatky – přečtěte si článek v

„Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček“

" Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní to jako nesmysl, ale horký čaj vás skutečně může v létě ochladit lépe než vychlazená voda. Ale než začnete plnit termosku, vězte, že je to trochu složitější."

atd.

https://www.id­nes.cz/technet/­veda/piti-horkych-napoju-v-horku.A180815_131­056_veda_pka

https://www.vi­talia.cz/clan­ky/studene-napoje-nas-v-lete-neochladi-je-to-mytus/

Další odpovědi
Kepler

Myslím, že teplota není příliš důležitá, ale studené pití víc osvěží a lépe se vyhneme přehřátí organismu. Hlavně pít dostatečné množství, když už máme tmavší moč, jsme dehydratovaní. Taky nezapomínat na přísun minerálů, nejlepší je neslazená minerálka.

led

Počuli ste dobre.
1 – V zime zmrzlina,
žiadny alkohol (otvára póry),
2 – V lete teplý až horúci čaj,
alkohol len v malej dávke (frťan) na raňajky ak ste v krajine s inou stravou než býva v ČR
zdroj: osobné skúsenosti z ciest