mosoj

Jak je dlouhá Velká čínská zeďˇ?

Něco říká Wikipedie a něco jiného nová literatura a časopisy.
Mám před sebou vydání časopisu 100+1 a článek od Richarda Guryča. Zde se říká že délka čínské zdi byla dopočtena teprve nedávno ( byly dopočteny již neexistující úseky)
a je prý dlouhá 16 000 km a s opevněním které přímo se zdí souvisí prý 50 000 km !!!!!!! Což souhlasí se starým čínským tvrzením, že stavba by obepla Zemi kolem rovníku.
Nadlidská to stavba tak jako tak.

Odpovědi
anonym

Encyklopedie Britannica uvádí 6700 km, což je údaj podle staršího měření. Anglická Wikipedia uvádí, že po posledním, velmi komplexním měření za pomocí vyspělé technologie vyšla celková délka na 8,851.8 km. O tomto měření píše i BBC:
http://news.bbc­.co.uk/2/hi/a­sia-pacific/8008108.stm