Jak je dlouhá promlčecí lhůta za penále u pozdě zaplacených faktur?

Po jaké době může chtít po mě dodavatel penále z pozdě zaplacených faktur? Jak je dlouhá promlčecí doba?

Nejlepší odpověď
standa

I. Lhůta pro případné uplatnění nároku na penále

Jestli jsem dobře pochopil otázku, tak dodavatel je oprávněn vyžadovat:

  1. SMLUVNÍ PENÁLE ve lhůtách uvedených ve smlouvě, teoreticky už za 1. den nedodržení termínu splatnosti
  2. ZÁKONNÝ ÚROK z prodlení již od 1.dne nedodržení splatnosti…, ale obvykle se tak děje až za významnější období, např. po 14 dnech či po měsíci apod.

II.
Promlčecí lhůta na vymáhání neuhrazeného penále

Pokud se jedná o obchodně závazkový vztah uzavřený dle obchodního zákoníku, tak tato lhůta je 4 letá…, pokud se však jedná o smluvní vztah uzavřený dle občanského zákoníku, tak tato lhůta je jen 3 roky.