raskenka

Jak je člověk upozorněn na exekuci?

Jak je člověk vyrozuměn o exekuci? Je pravda, že se zasílá jeden dopis (nemusí být do vlastních rukou) a pak už se rovnou jedná? Takže v případě, že se člověk třeba přestěhoval a nestihl změnit adresu, tak se o exekuci může dozvědět až zmrazením účtu, platu či tím, že mu rovnou vlezou do bytu? Stejně tak firma, u které člověk udělal dluh, tak určitě dotyčného uhání a dožaduje se doplacení, nebo ne? Přijde mi totiž absurdní, když někdo řekne, že se o exekuci dozvěděl až ve chvíli, kdy byla vykonávána…

Odpovědi
Hlada

Nejdřív dlužník dostane zákonem předepsanou upomínku, která může být spojená s předžalobní výzvou. Pak dostane od soudu platební rozkaz nebo předvolání k jednání. Po soudním jednání dostane nepravomocný a následně pravomocný rozsudek. Jestliže ani na rozsudek dlužník nereaguje a nic nezaplatí, teprve pak se může věřitel obrátit na exekutora a ten nejdřív vyzve dlužníka k zaplacení dluhu. Je tedy naprostá volovina, že by přišel exekutor zabavit majetek někomu, kdo by o svých dluzích nevěděl. Mnozí lidé žijí nad své poměry na dluh, nechtějí si to přiznat a svádějí pak vinu na exekutory.

anonym

Před exekucí jdou upomínky o dluhu, poštou mailem, SMS. Může přijít i platební příkaz od soudu. Pokud jeden na to kašle, předá to firma exekuční komoře (exekutorovi). Pokud jsi změnil adresu, je to tvůj problém a nehledej výmluvy. Od letoška jsou změny, i exekutor musí aspoň 1 zaslat obsílku. Samozřejmě, že vše jde na poslední zjištěné trv. bydliště. Hraď včas, případně reaguj na upomínky. Možno se domluvit s finčním dómem i na konsolidaci. Nějaké řešení se najde, ale musíš chtít. Howgh.

kesim

Určitě je upozorněn doporučeným dopisem a ne e-mailem.