Kohut57

Jak je a jak by měla být právně vymezena lichva ?

Zajímalo by mne srovnání se světem. Nejsou lichvářské také výše exekučních odměn, daní, různých úroků, poplatků za nesmysly? Co VŠE musíme platit, aniž bychom to chtěli? Kdo za tím stojí?

Nejlepší odpověď
anonym

Když jsem si kdysi v r.1980 půjčila od České spořitelny hotovostní půjčku 5tis.Kč tzv.bez udání důvodu,platila jsem úrok 8%,což bylo v těch dobách nehorázně moc a nejvyšší úrok jaký existoval.Babička tehdy pronesla památnou větu,že to je lichvářský úrok.Do té doby jsem to slovo neznala. Kdeže ty časy jsou? :D

Další odpovědi
anonym

Stojí za tím zákon, který lichvu nepostihuje jako nezákonný prostředek obohacování se některých jedinců.
Je skutečností, že mnohé poplatky jsou doslova lichvářské. Půjčit si finanční částku od mimobankovního sektoru, to lichvou zavání v mnoha případech a přesto se společnosti tyto půjčky poskytující tváří, že svým klientům řeší jejich problémy a pomáhají. Skutečnost je opačná, tyhle společnosti žijí z neštěstí svých klientů. Lichvou se obecně míní nemorální, čili vysoký úrok. Měl by to být každý úrok, který je vyšší, než úrok stanovený státem. Jenže i naše zákony takový úrok povolují. Jenom soud potom může takový úrok svým rozhodnutím zrušit.
Platit musíme vše, k čemu jsme se dobrovolně zavázali, plus to, co nám z našich závazků vyplývá z důvodu jejich neplnění.

Michal Kole

Možná by to šlo stanovit na základě příjmů a ostaní životní situace dlužníka a ne plošně.

Třeba pro podnikateli by 50 % úrok z rychlé půjčky nemuseli nadělat problémy, pokud by to dobře investoval (nemyslím burzu, ale třeba na koupi materiálu, pro kvalitní výrobky po kterých je poptávka).

Ale 50% úrok pro člověka s dluhy a exekucí na krku už je to na vášnivou diskusi.