manon

Jak hrozivě vnímáte anorexii a bulimii do budoucna? Existuje cesta zpět od neduživého ideálu krásy podobného kostlivci?

Doplňuji:
Pizlička: Vážně Tě nikdo nenutil odpovídat, pokud Tebe toto téma nijak nezajímá. Myslíš, že když někdo píše třeba k tématu války, chystá se ji rozpoutat? Tebe nezajímá nic, co se Tě přímo netýká? Nekoukáš se kolem sebe? Ale abych Ti tedy odpověděla – ne, žádný z těch důvodů.

Nejlepší odpověď
Damiana

Pokud bude módní průmysl uznávat trend vyzáblin a udávat ho jako ideál krásy, budou i lidé, kteří ho následují. Ať ženy nebo i muži (v poslední době se „vyrojilo“ až moc chlapíků, trpících touto poruchou příjmu potravy-PPP).
Je hodně lidí, kteří krásu staví na první (nebo alespoň jedno z čelních) místo svého žebříčku hodnot. Proto má takové žně plastická a estetická chirurgie, kosmetický průmysl, výživářské speciálky, etc.
Co se týká modelingu…
Chápu, že na hubené tělo je zapotřebí méně drahého materiálu, také na něj lze navěsit kde co. Někdo tvrdí i to, že se homosexuální návrháři (těch je stále nejvíc) dívkám nějakým způsobem takto mstí…
Jeden by řekl, že „rozum“ budou mít alespoň dospělí. Ne. Oni udávají trend, ale i oni ho propagují a odmítají jídlo.
V životě jsem viděla z pozice psychologa (ale i bývalé modelky – výborná „škola“!) hodně následků těchto nemocí, pacientek, ale znala jsem i ty, kteří nepřežili. Zástupci agentur, fotografové a návrháři si před dívkami opravdu servítky neberou…Nebudeš (i v tom nejhorším slova smyslu) – nevadí, přijde jiná vyzáblina.
Je příšerné vidět, jak pěkná holka mizí před očima a má radost z toho, že jí z hladu bolí břicho a má křeče. To přece hubne! A bude krásnější… Projímadlo to navíc „pojistí. Je hnusné vidět zlé, neurotické dívky, které mají strach z jídla nebo jsou jím naopak tak moc posedlé, že jej zvrací. Dívky, které vypadají jako z koncentračního tábora, řídnou jim vlasy, kazí se pleť – a není s nimi kloudná řeč. A "nápady“ jak se vyhnout jídlu mají skutečně „ohromující“… Zažila jsem i případ, kdy jídlo „ještě“ dotyčná „alespoň“ přežvýkala a pak vyplivla. Jenže pak jí jiná „dobrá duše“ řekla, že stačí polknout sliny se šťávou, která obsahuje tuk a kalorie a ztloustne(!). Dívka se v záchvatu paniky pokusila o sebevraždu.
Motto anorektiček zní: Lepší být mrtvá, než tlustá. To je všeříkající. A denně se k jejich skupině přidávají další po celém světě.
PPP se ale týkají daleko více lidí, než si ve skutečnosti myslíme. Stačí chronická dietářka, žena, která si zakazuje něco na co má chuť, stále na sobě hledá chyby (nejen v zrcadle) nedovede jednat podle racionálního stavu mysli – neboť i ten je ovlivněn konzumně materiální komercí společnosti. A „nabádá“ k tomu i svou dceru, kamarádku, kolegyni … Jakmile se jídlo stane nepřítelem (nebo odměnou) je někde chyba!
Kult štíhlosti a ideál krásy vládne světu. Je to smutné, je to víceméně mega primitivní, ale je to stále tak.
Vysvětlit to ani módním návrhářům, ani těm posedlým osobám opravdu nelze. Ve druhém případě lze spoléhat pouze na to, že začnou (nebo někdy budou a či po tom budou alespoň toužit) mít hodnotný a „normální“ život, v němž půjde o úplně jiné hodnoty, než o velikost šatů. Rodina, názory, životní postoje, vztahy, etc. – to vše je v tomto případě ohromně důležité. Vysvětlovat holce, že chlapíkům se líbí pořádné šťabajzny, když jí kamarádky (nebo tatínek či ten, který ji odkopl řekli, že je dotyčná Špek) je kontraproduktivní. Taktéž snažit se objasňovat fotomontáže v časopisech, grafické úpravy apod.
Je to velmi obsáhlé a smutné téma, bohužel…:-(

Další odpovědi
Kamionacka09

Kdyby prestali cpat do vseho hubene az vyhuble lidi a prestali by je fotit a propagovat je a zamerili by se na plnostihle nebo stredni postavy kterych je stejne nejvic tak by plno lidi nechteli byt temi hubenymi a ubylo by spousty drastickych diet.

pizlicka

me spise zajima,co te nuti prave o tomhle tematu premyslet?trpi tim snad tve dite,nebo ty sama?nebo mas nadvahu,a touto otazkou,aby druzi soudili tuto nemoc,te uklidnuje,ze se pozornost nesoustredi na tebe?to je to same,jako bych se zeptala-jak hrozive vidite rakovinu a jak vnimate vzhled lidi postizenych touto nemoci?ten vzhled totiz take nic moc,stejne jako pri anorexii,ktera rozhodne nemocí je taktéž.
Doplňuji:
naopak manon,o teto nemoci vim vic,nez si myslis.mela jsem tu cest jit se podivat na jip na tyto divky.znam pochodove mysleni techto divek a take vim,ze to neco odstartovalo.ale prazdne tlachani o teto nemoci,kde nemohu pomoci,k cemu?a kdyz si predstavim,ze nektera divka tohle cte,vim ze ji to nepomuze,naopak.ja s temito divkami pracuji jiz 10let,tak me nepoucuj,draha.

manon

Už jenom to, jak se ušlechtilé myšlenky zneužívají a vkrádá se do nich zcestný obsah. Příklad: http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Ka­lokagatia – báječné, opravdu – nepochybuji, že člověk, který hodně čte, vzdělává se, vedle toho fyzicky pracuje či sportuje, rozvíjí se v životě postupně po všech stránkách, bude nakonec krásným člověkem bez ohledu na to, zda má křivý nos, malá prsa nebo příliš husté obočí. Znám pár takových, chvalabohu ještě jsou :)
A dnes v praxi? Druhý příklad: http://kaloka­gatia.webnode­.cz/ Takových asi bude víc. :(( Asi se moje představy liší. Lidi se jednoduše čím dál víc zabývají kravinami :) Ne že bych si myslela, že člověk se nemá mýt a má číst zarostlý v jeskyni hromady spisů a pak se občas proběhnout a udělat deset dřepů :) Ale jednoduše ty činnosti mají být v rovnováze a pouze tak můžou člověka naplňovat a vést k jeho vnitřní spokojenosti (vnitřně spokojený člověk nebývá tyranem, usurpátorem, neničí vztahy sobě a svým blízkým, nemá sklony bezcílně konzumovat, nebývá neurotický…). Píšu to zjednodušeně, toho by se dalo napovídat hodně, celý ten problém je široký a jak už to bývá, všechno se vším souvisí.

Damiana

ad Manon: Naprosto souhlasím s tvým názorem. I s tím, že by měla být daleko větší osvěta. Zatím se oslavuje pouze kult štíhlosti… Občas se sice někde objeví nějaká Vlaštovka ve stylu fotostory pro plnoštíhlé, ale to je zase druhý extrém. Osobně mě mega štve, když je holka s naprosto normální, zdravě vypadající, sportovní postavou, označena za plnoštíhlou, boubelku nebo baculku. A napíšou (nebo řeknou) to o ní jiné ženy – obvykle pořádná strašidla. Hlavně puberťačky jsou náchylné k mindrákům a pak také ženy, které došly nějakého zklamání. Někdo se hladověním i trestá.
Máš pravdu, mělo by se o této nehumánní, zvrácené zhoubě společnosti dneška více mluvit.

manon

Tak tak. I když je to mnohem zakuklenější problém, jak jsi koneckonců pěkně napsala a píše třeba i Pizlička, tak i toto by mohlo pomoct.

manon

Šlak mne může trefit, když vidím ty normální krásné holky, co se třeba i přihlásí do soutěže Miss (už to je dost na palici, jak se s nimi rotrhl pytel). Máme pak tisíce různých missek a vicemissek a … No budiž, ale když vidím, jak se z takových hezkých holek postupně stávají vychrtlejší a vychrtlejší a pak mají ruce a nohy jak paličky, mám pocit, že je třeba to zastavit.
Pizlička: A nebojím se, že si to přečte nějaká holka, co se jí to týká, ta to musí slyšet dnes a denně, takže tohle samo o sobě nezmění nic ani k horšímu, ani k lepšímu. Ale budu patřit a patřím k těm, co křičí, že je toho už dost. A že je potřeba se k těm praktikám obracet zády, pohrdat jimi, neoslavovat to…

manon

Pizlička: Na JIPce se už jen zachraňuje. Nenapadlo Tě, že je na čase rozpoutat o tom vážnou celospolečenksou debatu? Možná právě ti, co s takovými holkami dělají, by si to měli uvědomovat nejvíc a už dávno to křičet všude do světa. Aby k tomu nebyl nikdo lhostejný. Tak zas pro změnu nepoučuj Ty mne.

pizlicka

manon,ty vubec nechapes,jak vznika ppp!!!!to si holka nerekne-chci byt stihla.vis vubec,co tohle nastartuje????zne­uzivani v detsvi,vysoke naroky rodicu na dite,atd.neco se v tobe sekne a trestas se nejezenim.koukani na stihle modelky je pouze utvrzuje,ze se rozhodli spravne–nejist.pricinu je potreba zjistit a odstranit.nemuzes rict divce,ktera odmita jist-----jez!to je jako rict cloveku se zapalem plic,aby nekaslal.musi se najit pricina a pak se leci dusledek.

manon

Ale to já vím. Že se nedá říct jez nebo ji vynadat a ona bude jíst. Taky kvůli tomu, aby se čím dál víc dětí nedostávalo do téhle situace to říkám. Důvody PPP sou různé. To co Ty říkáš jsou příčiny, které je taky potřeba odstraňovat, řešit, brát v potaz, vymítit. Ale taky to někdy začíná tím, že už ctižádostivé matky od mala říkají holkám nejez, budeš tlustá, samy už chroupou jen mrkev a jedí ananasové tablety, tráví hodiny a hodiny po zkrášlujících centrech, místo aby ho trávily smysluplně a s dětmi – jakým jsou tedy asi vzorem, co si dcera (i syn) do života odnáší… chtějí se podobat předkládaným vzorům (nepřirozeným zjevům často uměle upraveným k dokonalosti) a uspět v nějaké té „veledůležité“ soutěži krásy – už od mala je tam posílají, učí umělé úsměvy a pózy, vidí v tom možná cestu k pohodlnému životu (což jsou vlastně taky ty vysoké nároky na dítě – jeden příklad z mnoha). Pasti pasti … Tak se nezlob. Nejsem odborník přes PPP. Jen si všímám, pozoruji, nedá mi to, štve mne to, zdá se mi, že je třeba s tím něco dělat. Vracet se k přirozenému vzhledu a hledat naplnění života v jiných věcech – k tomu se děti musí vést odmala, aby se s tím ztotožnily.

manon

Promiňte chyby – to už tak se mi někdy v zápalu vloudí nedoklep, překlep či hrubka a bohužel už to nejde opravit :)