Avatar uživatele
Bronzový

Jak hrát Sudoku? (Lze hrát Sudoku čistě logicky?)

Již jsem se tu jednou ptal, leč neobdržel jsem kloudnou odpověď, načež se pokusím sepsat to jasněji. Při hře se trápím otázkou, zda je problém v mém intelektu - logice či soustředění, anebo zda Sudoku nejde hrát pouze logicky. Totiž v obtížných úrovních často narážím na souběh mnoha dvojmých voleb - kde zkrátka hned několik čísel lze dosadit na více míst v jednom kvadrantu, pročež lze asi pokračovat pouze zkusmým dosazením na jedno místo. Anebo to jde čistě logicky, jen nevidím dostatečný počet omezení? (Ostatními čísly.) Anebo je dokonce chyba v zadání - že poskytuje víceznačné zadání? Tu samou úroveň se mi již několikrát podařilo dokončit (úspěšně) čistě logicky, ovšem jen když jsem se nedostal do bodu, kdy několik čísel na sebe vzájemně působících, nešlo ve svých kvadrantech dosadit na více pozic. Jak tedy hrát Sudoku? (Ve zkusmých dosazeních se zkrátka ztrácím - využil jsem je jen párkrát - těsně u konce hry. Jakmile však hra obsahovala dvojznačné dosazení již u začátku, brzy jsem se ve zkusmých odsazeních ztratil a hru vzdal.)
Doplňuji:
Nebavím se o libovolném dosazení - o počtu řešení! Bavím se o tom, jak se k řešení dostat! A já se zkrátka dostávám v těžkých úrovních (kdy chybí moc čísel) do bodu, kdy se navzájem nevylučuje dost políček na to, aby se na sebe působící čísla jednoznačně napasovala. U konce hry mi zkusmé řešení ušetřilo tunu času - než bych na nějaké logické vymezení přišel. Zkusil jsem jedno z míst pro číslo 5 a zbytek dle toho doplnil - když to vyšlo, napsal jsem to "natvrdo" a následně to prošlo validací... Ptám se tu, zda je toto zkusmé dosazení (u těžších úrovní) skutečně občas nutné, anebo zda se vždy vylučuje dost políček na to, aby se alespoň jedno číslo vždy dalo jednoznačně dosadit... (A jak případně takové číslo najít - já využívám logiky sloupce, řádku, kvadrantu a vyplněných 3 polí v sloupci, či řádku jednoho kvadrantu.)

Odpovědi:

Avatar uživatele

Na tuto otázku jsem ti již odovídal,neexistuje více možností v jeddé hře sudoku nežlí v každé hře jen jedna.
Žádné zkusmé dosazení neexituje e a nemůže být,sudoku lze lušit pouze matematicky!
http://www.odpovedi.cz/…
Doplňuji:
K řešení se musíš dopracovat pouze matematickým systémem,který si sám musíš vytvořit.Mít představivost a v mozku si to nastavit tak,aby to bylo reálné k použití při těžkém řešení.Mě osobně to trvalo skoro 3 měsíce,než jsem něco vymyslel,pak už to šlo jako po másle.


Avatar uživatele
Zlatý

sudoku je logická hádanka, ktorej riešenie nachádzame pomocou logiky - vylučovaním toho ktorého čísla v tom ktorom poli a jednoznačným určením pozície toho ktorého čísla v tom ktorom poli.

neviem, čo je na tom nepochopiteľné.

samozrejme, môžete postupovať i skusmo, ale pri 6.670.903.752.021.072.936.960 (9x9 polí) možnostiach je to postup prinajmenšom zdĺhavý.

;-Q
Doplňuji:
ako bolo povedané - je to logická hádanka - JE VŽDY možné LOGICKY určiť, ktoré číslo kam patrí či nepatrí.

;-Q

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

arygnoc

doplnenie k doplneniu:

dôležité je nie iba určiť, ktoré číslo kam PATRÍ, ale i ktoré číslo kam NEPATRÍ (ktoré tam nemôže byť) - a na základe aj tohto poznatku vyvodíte správne číslo do správneho políčka.

;-Q

Avatar uživatele

anonym

Je to přesně obráceně než jak píše ten nade mnou,
http://schak.cz/…

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Volný čas a hobby

Zlatý Drap 1056
Zlatý annas 963
Zlatý quentos 895
Zlatý mosoj 571
Zlatý hanulka11 556
Zlatý led 522
Zlatý marci1 515
Zlatý gecco 433
Zlatý iceT 387
Zlatý panenka 367

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.