Kepler

Jak hospodští zajistili, aby jim led vydržel celý rok?

Tak trochu navazuju na tu otázku s ohříváčkem do piva. Cochee měl samozřejmě pravdu. Vím, že kdysi byli v Praze ledaři, kteří led vysekávali a rozváželi po hospodách. To ještě Vltava zamrzala, protože ještě nebyly postaveny přehrady. Ale jak to zařídili, aby ten led ve sklepě vydržel až do příští zimy?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Celoroční sklady ledu byly podzemí ledárny (viz odkaz). Viz také heslo Ledařství na Wikipedii.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Led%C3%A1rna

Další odpovědi
Mc Merkurion

… no, tak to chtělo především dobrej sklep a nejen na pivo, proto se hloubily v zemi, pokud možno ve skále …

EKSOT123

Nejen hospodští. Mamka dělala v cukrárně a taky si jezdili pro led. Ono technicky to asi šlo. Když jsem dělal v kravíně, tak jsem nacházel kusy ledu ve sláme i uprostřed léta. Stejně tak byl led i v srpnu pod haldami smrkových větví po těžbě.