Kryšpín

Jak hodnotit žhavost a rozkaz generála Jakubovského v roce 1968?

ÚV KSSS dalo v srpnu 1968 pokyn gen. Jakubovskému vrchnímu veliteli Varšavské smlouvy na obsazení vojsky Varšavské smlouvy / mimo Rumunska / Československa. Gen. Jakubovský toto vylepšil, potlačit jakýkoliv odpor za použití zbraní.

Tolik názor penzionovaného plukovníka KGB Kuzněcova / pro nevěřívce a příznivce Ruska můj děda v tom nemá prsty, ale senior Kuzněcov /.

Nezapomínejte vkládat odkazy.

Odpovědi
ivzez

Opět chybí odkaz, abychom mohli zhodnodtit
původní text, nikoliv Vaši (možná mylnou) interpretaci.
_______
Doplňuji:

Jestli Vás zajímá rok 1968, zkuste se podívat na dizertační práci
Martina Čížka „Vojensko-politické aspekty sovětské invaze do ČSSR
v srpnu 1968“ ( https://is.cu­ni.cz/webapps/zzp/dow­nload/130122663 ; formát PDF, 2.151 kB),
případně na chronologii „Pražského jara 1968“
( http://www.68­.usd.cas.cz/cz/chro­nologie.html ).

Pepa25

Vojenskou přípravu operace provedl náčelník velitele společných ozbrojených sil zemí varšavské smlouvy, maršál I. I. Jakubovskij, ale několik dní před zahájením operace byl jejím vedením pověřen velitel pozemních sil, náměstek ministra obrany SSSR, generál armády I. G. Pavlovskij.

Vzpomínky Pavlovského:

  • Jmenování jsem obdržel 16. nebo 17. srpna, tři až čtyři dny před operací. Letěl jsem do Legnice (v Polsku), do sídla Severní skupiny sil. Našel jsem tam Jakubovského. Na mapě ukázal, které divize a ze kterého směru míří. Zahájení operace bylo naplánováno na 21. srpna v nulu jednu hodinu. Grečko (ministr obrany) volal: Mluvil jsem s Dzurem (ministrem národní obrany Československa) a varoval jsem ho, že pokud Češi, nedejbože, zahájí palbu na naše jednotky, mohlo by to skončit špatně. Požádal jsem, aby dal rozkaz československým jednotkám, aby se nikam nehýbaly, aby nezahjovali palbu, nekladli nám odpor.

  • Proběhla schůzka s prezidentem Svobodou. Zeptal jsem se, jestli existují nějaké stížnosti proti našim vojákům. Odpověděl, že neexistují žádné zvláštní stížnosti. Ale pouze v noci se střílí pomocí stopovacích kulek a to není dobré. Já sám jsem takovou střelbu nepozoroval. Ale možná to někdo udělal z chuligánských motivů nebo abz nškoho vyděsil. Shromáždil jsem velitele a přikázal jsem zastavit jakoukoli noční střelbu.

Citace viz odkaz.

O tom, že by Jakuboskij chtěl potlačovat něco za použití zbraní nejsou doklady, navíc nad ním byl Pavlovskij.

Zdroj: https://ru.wi­kipedia.org/wi­ki/%D0%92%D0%B2%D0%BE%D0­%B4_%D0%B2%D0%BE%D0%B9%D­1%81%D0%BA_%D0%B2_%D0%A7­%D0%B5%D1%85%D0%BE%D1%81­%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B0­%D0%BA%D0%B8%D1%8E_(1968­)#cite_ref-pavlovskij_25-1

aliendrone

Předpokládám, že asi NORMÁLNĚ. UV KSSS (politbyro) jakožto politický (a nejvyšší) orgán prostě vydalo pokyn k provedení akce a na VOJENSKÝCH činitelích je ho do podrobna rozvést formou prováděcích rozkazů.

Nebo si snad představuješ Brežněva stojícího nad generální mapou jak plánuje s Kosigynem „V 01:00 obsadí 2.prapor 1237.motostře­leckého pluku 2. gardové tankové divize z 5. úderné armády kótu č. blablabla bez předchozí dělostřelecké přípravy pouze v součinnosti s letectvem a vojsky VDV“ či tak něco? ;) :D