mosoj

Jak hodně je šimpanz příbuzný s člověkem?

Do jaké míry je genom šimpanze podobný genomu člověka?

Nejlepší odpověď
df

Nekde davno jsem zaslechl 97%. Coz je vetsi pribuznost nez simpanz s gorilou.

Další odpovědi
annas

Vkládám starší i novější poznatky o podobnosti člověka a šimpanze, které se od sebe liší.

1.Šimpanz (Pan) – nejpodobnější člověku či naopak? Vladimír Zikán
"Existence šimpanzů byla potvrzena kolem roku 1630. První pitva byla provedena až v roce 1699, kdy byla zjištěna závratná podobnost tělesné stavby s člověkem. Až v 70. letech dvacátého století bylo odhaleno překvapivé zjištění, že se předchůdci dnešních lidí oddělily od šimpanzů před 7 milióny let.

O deset let později pak z analýzy DNA vyšla najevo 99% genetická příbuznost s člověkem.

Pro srovnání, shodnost DNA šimpanze a gorily je 97,7% a šimpanze a orangutana 96,4%. Člověk je tedy nejbližším příbuzným šimpanze. atd."
http://www.afri­kaonline.cz/vi­ew.php?cisloclan­ku=2010121802

2. Nový výzkum chromozomů zpochybňuje tvrzení o podobnosti člověka a šimpanze – Jeffrey Tomkins, Ph. D. a Brian Thomas, M. S. (*)
"Nedávný jednoznačný článek v časopisu Nature přinesl zprávu o výsledcích studie, jejíž závěry šokovaly vědeckou komunitu, protože jsou v rozporu s dlouho zastávanými názory o podobnosti DNA člověka a šimpanze . Již dříve referoval článek v časopisu Acts & Facts o tom, že značná část výzkumů týkajících se často halasně proklamovaných tvrzení o 98procentní (či ještě vyšší) podobnosti DNA člověka a šimpanze se zakládá na pochybných a předpojatých premisách.

Pokud prozkoumáme jednotlivé geny, pak se v jejich počtu liší šimpanzí chromozomy od těch lidských o závratných 53 procent. Jinými slovy, šimpanzovi chybí přibližně polovina genů nacházejících se na lidském chromozomu Y. Jelikož geny tvoří rodiny čili kategorie podle podobnosti, snažili se vědci také zjistit, zda existuje nějaká odlišnost v konkrétních genových kategoriích. A objevili šokující odlišnost o 33 procent. Lidský chromozom Y obsahuje ve srovnání se šimpanzi o třetinu víc genových kategorií – zcela odlišných genových tříd. atd.

Vezmeme-li v úvahu všechny rozdílné znaky – sekvenční kategorie, geny, genové rodiny i polohy genů – , pak můžeme s klidným svědomím konstatovat, že ona paušální podobnost mezi člověkem a šimpanzem je určitě menší než 70 procent.

Jelikož je však každý ze zmíněných chromozomů Y plně integrován a stabilně provázán s hostitelským organizmem, asi nejlogičtější vysvětlení těchto nových poznatků bude, že člověk i šimpanz byli stvořeni každý zvlášť, jako odlišní tvorové."
http://mobile­.kreacionismus­.cz/content/no­vy-vyzkum-chromozomu-zpochybnuje-tvrzeni-o-podobnosti-cloveka-simpanze

Je vidět, že se objevují stále nové informace, které zpochybňují ty starší. Určitě tomu napomáhá modernější a přesně způsoby výzkumu.

Pak že vědci nic nedělají, jak se nedávno obejvilo v jedném dotazu.

zjentek

Asi moc ne, protože když se tito dva jedinci potkaj, tak člověk vždycky dostane TAKOVOU NAKLÁDAČKU…!
To pak lítaj urvaný paže, uši, nosy…

anonym

V některých případech bohužel docela dost.

anonym

Každej to bere jinak Mosoji.Jen je důkaz,že člověk se z opice nikdy nevyvinul.
http://www.afri­kaonline.cz/vi­ew.php?cisloclan­ku=2010121802

mosoj

Nejnověji prý 98,5 % !!!!!!!!

anonym

Je to blbost.