Wareg

Jak hluboko se dá prokopat do země, kdybych…

Můj dotaz bych rozdělil na 3 body.

  1. Kdybych začal kopat do zemského povrchu, hloubil bych naprosto svislý „tunel“, prokopal bych se teoreticky na druhou stranu Země?
  2. Do jaké hloubky se kdy člověk při pokusech prokopal nejhlouběji?
  3. v návaznosti na B), jaké fyzikální síly znemožnily vědcům postoupit dál?

Nejlepší odpověď
quentos

  1. těžko, při troše štěstí se prokopete k zemskému jádru uprostřed Země a tam je teplota jak bejk, to nepřežijete…
  2. Pokud jde opravdu o kopání, tak ne hloub než 3,2 km (zlaté doly Witwatersrand v Jižní Africe); pokud jde o nejhlouběji VYVRTANOU díru, pak je to více než 12 km na poloostrově Kola v Rusku. Srov. zdroj (v angl.)
  3. pokud jde o zlaté doly, asi hlouběji zlatá žíla nesahala, tak se na to vybodli; co se týče Ruska, domnívám se, že to byla pevnost ruského permafrostu, do něhož byl nadlidský výkon už jenom začít vrtat

zdroj: answers.yahoo­.com/question/in­dex?qid=20081013115155A­AUhfmW

Další odpovědi
anonym

  1. ano- ale proč?

B)Jde o kilometry-4,5? nevím přesně.
C)Vzrůstající teploty a tlak-hlavně.A chybějící důvody.Vždyť zem. jádro je tekuté.
Vzpomeňme na lávu.