Avatar uživatele
Pokročilý

Jak hluboko mám zasunout dráty do lustrové svorkovnice (čokolády)?

Chtěl bych si doma vyměnit lustr a i když jsem to chtěl raději přenechat odborníkovy, podle návodu z internetu je mi skoro vše jasné a výměna se nezdá být tak složitá, nevím však jak hluboko mám zasunout dráty do svorkovnice která je součástí nového lustru. Když totiž drát zasunu moc hluboko, skoro se dotýká druhého šroubku na protější straně svorkovnice a mám tedy obavu že po zapojení druhého kablíku z druhé strany by se tyto káble dotýkali. Je takovýto stav žádoucí nebo se káblíky uprostřed svorkovnice nesmí dotýkat?

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Tak pokud z druhé strany už drátek zasunut je, klidně na doraz. Pokud není, pak na necelou půlku délky KOVOVÉ části svorky. Je jedno, jestli se drátky dotýkají, zásadní proud vede svorka. Po zašroubování šroubku vždy vyzkoušet tahem, jestli všechny drátky ve svorce dobře drží!!

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Pokud máš na mysli dotek dvou vodičů v jedné dutince čokolády, tak to přece vůbec nevadí a ke vzájemnému dotyku sousedních dutinek (i vodičů) nemůže dojít, takže není co řešit. Spíš by mohl vadit málo zasunutý vodič, nedostatečně zachycený šroubkem, který by se mohl časem uvolnit a vytvořit nespolehlivý kontakt. Taky pozor na příliš dlouhé odizolované konce vodičů. Části vodičů zbavené izolace by neměly "koukat" z čokolády.


Avatar uživatele
Pokročilý

Text jsem nečetl, ale pokud zasunout, tak na doraz!


Avatar uživatele
Zlatý

Můj názor je, že by to měl dělat někdo, kdo si s elektrikou alespoň trochu rozumí a je schopen si zajistit bezpečí.

Jinak na to žádný předpis není. Důležité je aby byl drát bezpečně uchycen pod svým šroubkem a nebránil v bezpečném uchycení protějšího vodiče. Dotek protějších drátů samozřejmě nevadí, jen bacha na situaci kdy konec vodiče zůstane pod protějším šroubkem a vadí správnému uchycení toho protějšího vodiče.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

Edison

Astartoth: Proč odpovídáš, když jsi nečetl??? Když nevíš, co doraz tvoří, je tvoje odpověď naprosto mimo mísu.

Avatar uživatele
Zlatý

Mc Merkurion

... ale on má pravdu, když zasunout, tak až na doraz ... proč číst celej dotaz, fakta nevyvrátíš ...

Avatar uživatele
Zlatý

Dochy

Ne. Na doraz jen u některých svorek, nebo v případě kdy máte jistotu že je tam protější vodič správně. Také bacha, někdy se do té svorky nechá strčit drát i s izolací.

Avatar uživatele
Zlatý

Mc Merkurion

... a kdo mluví vo svorkách ???

Avatar uživatele
Zlatý

Edison

Ještě dodám, že konce licnových vodičů MUSEJÍ být ošetřeny zakončovací dutinkou! Jinak hrozí uvolnění - postupným utrháváním drátků a požár! Ale to předpokládám, že u instalačních kabelů nehrozí, "tvrdý" vodič a ze strany lustru že to výrobce udělal.

 

Zajímavé otázky v kategorii Elektronika

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Elektronika

Zlatý mosoj 993
Zlatý Bedy 675
Zlatý Hlada 484
Zlatý gecco 476
Zlatý ge0rge 446
Zlatý www 412
Zlatý Dochy 335
Zlatý led 324
Zlatý Drap 313
Zlatý beer 297

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.