kurec

Jak hlasitý by musel být zvuk, aby člověk ztratil rovnováhu a spadl na zem?

mohlo by to být něco pod 170 dB?

Nejlepší odpověď
Edison

Síla zvuku na to nemá podstatného vlivu. Vestibulární ústrojí funguje na zcela jiných principech než zpracování zvuku. Muselo by se tedy jednat o hypervlny, extrémě nízké frekvence. Navíc na vestibulární ústrojí má vliv i vektor. To platí, pokud se bavíme o udržení rovnováhy. Pak lze člověka zvukem normálně „porazit“, ale to je docela jiný princip – jde spíše o rázovou vlnu – jak známo, zvuk je společný pohyb molekul vzduchu stejným směrem, dobře viditelný na poihybu membrány reproduktoru. V zásadě bychom zde musleli počítat spíše s akustickým tlakem a teprve ten přepočítat na hluk, ale ten akustický tlak by byl asi lépe vypovídající.

Další odpovědi
led

Nečakaný zvuk môže byť aj tichý, aby prekvapil človeka tak že padne.

Predstavte si, že idete zamyslený, nič okolo seba nevnímate a zrazu niekto na vás prehovorí (a to nehovorím o tichom cililing cyklistu aliendrona, ktorý vás míňa), veď z toho vás môže aj chytiť zrádnik…
V hlučnom prostredí štartujúceho raketoplánu aj 170dB vám pripadá ako šepot listov v rannom vánku.