postcd

Jak generovat elektřinu pomocí magnetu?

Třeba silný magnet může silně přitahovat a nebo odpuzovat nějaký předmět. Jak tu magnetickou energii využít ke generování elektrické energie?

Odpovědi
gecco

Pomocí magnetu můžeš vytvořit pohybující se magnetické pole a to v solenoidu indukuje elektrické napětí (při uzavření obvodu proud)…
V případě permanentního magnetu je to princip dynama.

Lamalam

Neobjevuj objevené, dynamo existuje už dost dlouho.

Agneta

Otáčením :D
Např. vodní turbína pohání rotor, točící se v magnetickém statoru :D

Putin

7. třída ZŠ :D Vem cívku, magnet, pár drátků a žárovku a uvidíš :)

postcd

a ten solenoid se dá někde koupit, je někde návod na výrobu?