dmatejek777

Jak fungují dveře v linkovém autobusu? Jak je možné, že jdou otevřít i po vypnutí motoru?

Nejlepší odpověď
mosoj

Pokud má pneumatické ovládání, tak každé vozidlo které má pneumatický rozvod má během provozu natlakovaný vzduchový zásobník, který vydrží být natlakovaný i dlouhou dobu.
Pokud je ovládání elektrické tak má zase akumulátor.

Další odpovědi
honza19hk

Bývají pneumatické nebo elektrické-motorek. Oboje pokud máš sílu otevřeš sám.
Pneumatické: musí mít autobus kompresor a vzduchojem ,pak se otevírají tam že tam je určitý pákový převod a vzduchová pístnice nebo ozubený převod a vzduchový motorek.Může je otevírat dokud má vzduch,což je dáno velikostí vzduchojemu.
elektrické: jsou ovládány přes elektromotorek napájený z elektřiny autobusu,takže pokud má nabitou baterku,může je otevírat i když nemá nastartovaný mator.

lukas.zmizik

Dveře v buse fungují na čtvrtý okruh vzduchotlakové soustavy. Čistě elektrické jsou jen na mikrobusech, které vzduchotlakou soustavu nepoužívají.

U staré provozní karosy vzduch vydrží v průměru cca 30–40 minut – podle dobré kondice vozu klidně i několik hodin. Elektrickým spínačem se sepne cívka která přepustí tlak vzduchu do dveřních válců. Pokud dveře zůstaly dlouho otevřené, cívka se spálila a dveře přepínačem nešly otevřít.

Novější busy mají ventil přepínací, nikoli spínací, tak že se nic nespálí

cukrar

Záleží který autobus myslíte. jak píšou kolegové, otevírání je vzduchem či elektrikou. otvírat se musí jak zevnitř tak i zvenku. Všimněte si, když autobusák venku kouří, klině zavře dveře zvenku (vpravo dole)