JájsemRaibek

Jak fungují dvě antény na wifi routeru?

Na routeru jsou dvě antény. Jelikož antény se dají jak naklápět, tak otáčet, tak mě zajímá jak fungují nejlépe.
Jakým způsobem je mám tedy nastavit? Kolmo rovně nebo sklopené do pravého úhlu? Kam nejlépe vyzařují signál?

Nejlepší odpověď
gecco

Obecně nelze odpovědět. protože záleží na

  • tom, zda jsou obě připojeny na jeden koncový VF stupeň (a nebo má každá svůj)
  • konstrukci prutu

___
Zjednodušeně – prutová anténa vyzařuje v horizontální rovině v 360°, ve vertikální od nějakých 10°do cca 130° (jinak řečeno – přímo v ose antény takřka nezáří – a ani nepřijímá)…
___
Pokud jde o ´dvojčata´, je to poněkud složitější (antény se vzájemně ovlivňují – bez ohledu na to, zda jsou na jednom VF a nebo na dvou). Bez dobrého měřáku je to tak trochu alchymie…
😉
___
Obecně doporučuju (pro jednu anténu) nasměrovat anténu cca tak, aby byla kolmá ke směru, v němž od ní leží připojované zařízení (tedy obvykle svisle).
___
Pro dvě antény

  • jsou-li na jednom VF – laborovat, laborovat (a nebo je prostě dát obě stejně)
  • mají-li každá své VF – mírně odklonit od sebe (jejich vyzařovací lakoky se budou méně ´prát´) – a – laborovat, laborovat – platí taky

😉

Další odpovědi
AmazedWolf

Jde o to, kam chceš aby vyzařovali signál.

Dochy

Pokud měl výrobce rozum, zajistil alespoň posunutí fáze pro ty antény. To by snad při různém naklonění antén mohlo vést ke (skoro) kruhové polarizaci což by pak mohlo vést k situaci, že v dosahu prakticky nebudou místa bez signálu. Klasická prutová anténa má ve směru prutu prakticky nevyzařuje, soustava dvou prutových antén se stejným signálem by teoreticky měla mít vyzařování podobné jako jedna anténa zhruba orientovaná mezi nimi…