Kepler

Jak fungují distanční teploměry?

Třeba v nemocnici ti sestra namíří na čelo, jako by tě chtěla zastřelit. Nebo se tak měří cizinci na letišti, jestli nemají horečku (kvůli infekci kovídkem). Předpokládám, že se měří infračervené záření. Ale: teplota povrchu kůže, která je ve styku s chladnějším prostředím, musí být zákonitě nižší, než teplota ve tkáni pod kůží. Pořád mi to vrtá hlavou.

Odpovědi
anonym

samozřejmě je nižší, a proto tyto přístroje teplotu softwarově korigují (jednoduše přičtou nějakou konstantu), proto také na těchto přístrojích mačkáte jiné tlačítko když měříte z čela a jiné když měříte třeba v uchu, pokaždé se přičítá jiná korekce.

Kepler

george: takhle by to šlo. Ale potom to měření nemůže být dost přesné. Určitě je rozdíl měřit čelo suché, nebo mírně opocené (víc se chladí).