Boy 13

Jak fungují digitální data?

Např. když telefonuji přes GSM, tak se vzduchem nepřenáší můj hlas, ale pouze jedničky a nuly, které dekódují a přvedou na analog v druhém telefonu, kam volám .? A co třeba, když udělám fotografii, tak fotka je jenom jendička a nula, která se díky tomu, že se vyobrazí na mobilu rozsvítí ta fotka ?

Nejlepší odpověď
cochee

Tak jednoduché to s tím GSM (a obecně s přenosem jakéhokoliv digitálního signálu éterem) není. Digitální data se musí tzv. namodulovat na nosnou vlnu (tedy ji nějakým definovaným způsobem pozměnit) a ta je vždy analogová – tak to plyne (v primárním principu) z kvantové mechaniky částic. Shodou okolností je modulační signál pro GSM dvoustavový (tedy jednička/nula), ale existují i vícestavové modulace.

Další odpovědi
Justin1

Ano, zvuk i obraz se digitalizují na jedničky a nuly a v této formě se přenášejí.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.