kosicarl

Jak funguje zákon o fotografování?

Dobrý den, dnes jsem byl na jednom VEŘEJNĚ přístupném místě se známými, kde jsem si sedl a v poklidu si dopřával přestávku a pojídal tyčinku Margot. Nevěnoval jsem příliš pozornosti nepořádku kolem, místo je přeci jenom známé, že se zde schází mládež a nedělá zde příliš chválihodné věci. Po chvíli však přišli pejskaři, kteří začali mě a mé známé vinit z toho, že zde děláme nepořádek. Po ostré výměně názorů došlo k tomu, že si nás dřívě zmínění pejskaři začali fotografovat, „prý“ pro případnou příští žalobu. Po žádosti, aby fotografie okamžitě smazali se mi pouze vysmáli a odešli. Jednu madam ze zmíněných osobně znám, a proto mě zajímá následující věc – můžu od ní získat kontakt na fotografa a konfrontovat ho s tím, že jeho konání (foto), není v souladu se zákonem (což skutečně není), a „vyhrožovat“ žalobou v případě nesmazání fotografie? Děkuji předem.

Nejlepší odpověď
Lamalam

Jseš si jist, že jeho konání není v souladu se zákonem?

Ochranu podoby a soukromí člověka upravuje občanský zákoník (89/2012 Sb.) a ten v § 84 říká, že zachytit podobu člověka tak, aby podle ní byl identifikovatelný, je možné jen s jeho svolením.

V § 89 zákon stanovuje výjimky, kdy souhlas fotografované osoby není zapotřebí. Jde o pořízení a využití fotografie pro umělecké účely a použití fotografie pro účely zpravodajství. Takže pokud byl fotopgraf umělec či novinář, máš smůlu.

Další odpovědi
anonym

Odpoved od lamalam je v podstate spravna, ale potrebuje doplnit: ani takoveto zachyceni podoby nesmi byt v rozporu s opravnenymi zajmy osoby.

Mortin

samozřejmě že mužes

arachis

Vyhrožovat žalobou je trestné,ovšem konstatovat,že je zažalujete,můžete. Fotit osoby nebo soukromý majetek se může jen se svolením osob. Bez svolení je to porušení Listiny základních práv a svobod.