JájsemRaibek

Jak funguje wi-fi router a jak po zapojení?

Včera jsem si koupil nový router a ten starý tady mám. Pohoda, zapojil a vše funguje. Zajímalo by mě však, jak to funguje dál, protože jsem něo zkusil.
Takže nový router A a starý router B. Ve starém routeru byl přívod od poskyovatele zastrčen v jedné zásuvce, dejme tomu v čísle 3.
Nový router se zapojuje do první zásuvky, která je navíc označena modře.
Nyní k dotazu:
Nový router A jsem zapojil a normálně jde. V PC vidím síť A. Starý router B bez jakéhokoli nastavení jsem kabelem propojil s novým routerem A a to tak, že kabel z A zásuvky jsem připojil na původní místo zapojení routeru B. V tu chvíli mi na PC ukazuje síť A i síť B. Dá se normálně přihlásit a funguje vše na obouch sítích (A i B).
Je zde něco špatně? Můžu router B pomocí kabelu takto napojit na A a dát ho do místa, kde už je signál A menší a zde se připojovat na router B? Vadí to něčemu?
Můžu být v jednu chvíli napojen na A třeba počítačem a na B třeba telefonem? Je to stejné, jako bych byl oběma zařízeními připojen jen k jednomu routeru?

Odpovědi
Jiří Bohumil

Špatně na tom nic není, pokud to funguje, nic se nemůže stát.
V podstatě si takto vytváříš síť. Ale plnohodnotná by měla být takto: do routeru A zapojuješ přívod inetrnetu do zásuvky WAN (modré). Pak ze zásuvek LAN 1–4 (žlutý) napojuješ kabelem buďto další přímo zapojená zařízení (PC, tiskárnu) a pak dál můžeš zapojit opět dalším kabelem ten druhý router B. Ale do tohoto kabel musíš zapojit do některé zásuvky WAN (žluté). Pak ale je nutno provést nastavení toho routeru B. Jak se do jeho nastavení dostaneš, to je různé podle toho, o jaký router (jakého výrobce a jaký typ) jde. A je to potřeba provést při napojení routeru B kabelem přímo na PC. A pro připojení se zadává ve vyhledávači PC adresa toho routeru, zase podle jeho typu.
Pokud se do toho nastavení tedy dostaneš, pak je dobré nastavit do něj stejný název WiFi sítě a heslo, jako máš na routeru A. A pak je nutné přepnout DHCP z Enable na Disable (Zapnuto/vypnuto). Konkrétně:
Wireless Settings – název sítě (Network Name/SSID): ...... a – kanál pevně XX (kanál shodný jako na A, i když někteří to nedoporučují. Ale mě to tak „fachá“.)
Wireless Security – heslo (PSK Password): XXXXXXX
DHCP: Disable
Nakonec ale musíš vše (je to někde dole) uložit.
A za tímto routerem B můžeš takto kabelem opět napojovat jak další router (jako t.zv. accespoint) nebo i další zařízení (třeba tiskárnu nebo PC). Ale pak je zde nutné někdy nastavovat t.zv. IP adresy, ale to už je na další.
Pak máš WiFinu všude kde oba roeutery, svým výkonem, „dosáhnou“ a pokud se mezi nimi pohybuješ, automaticky se Ti zařízení (NB nebo smatrphon) mezi nimi přepíná. Jinak na síť můžeš být připojen kdekoliv a kdykoliv a čímkoliv a současně. Pouze to může zpomalovat načítání.
U mne někdy takto, na takovéto síti , fungují i třeba tři NB a ještě i dva mobily, někdy i Smart TV a to vše současně.
Pokud budeš chtít více informací, dají se dohledat na netu (sítě WiFi a pod.), případně se dotazuj na serveru Počítačová poradna (Poradna.net).

Arne1

Moc tomu nerozumím jak to líčíš, ale to neva. Starý router bys už neměl používat v režimu „router“ ale v režimu „acces point“. To se většinou dá někde v nastavení udělat, s tím souvisí vypnutí DNS, firewallu, NAT. Starý a nový router pak propojíš kabelem do konektorů které fungují jako přepínač, tedy NE do vstupního portu!

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

cochee

Raibeku, vše bude napůl na bázi dohadů, pokud zde přesně neidentifikuješ oba přístroje, např. Starý = TP-Link WXYZ, nový = Edimax ABCD. Já dokonce jsem měl chvílemi z tvého popisu pocit, že jeden z routerů je ve skutečnosti switch.

JájsemRaibek

Arne díky, ale nevím o čem mluvíš. Nic jsem nenastavoval, normálně propojil a šlo to. Je to nějaký problém?
Přívod ------- vstup A –Výstup A ----------Zapojen B do žluté zástrčky
V síti vidím možnost připojení jako Router A a také Router B. Přihlásit se mohu jak k A, tak k B.

Arne1

Netuším co je žluté a co je modré, raději bych popisy. A to, že něco fachá, ještě neznamená že to fachá optimálně. Řetězit za sebe dva routery je prostě blbost.

Roman71

Ahoj.
Předpokládám tedy, že podle tvého popisu nemáš kabel ze žlutého konektoru nového routeru v modrém konektoru toho původního, ale také ve žlutém.. Tím pádem se ti (za předpokladu stejného síťového nastavení) povedlo udělat takzvaný „most“, který lze s úspěchem použít tam, kam ti Wifi z nového routeru nedosáhne.

JájsemRaibek

Ahoj Romane,
ano ze žlutého konektoru nového (A) mám kabel do žlutého starého (B).
Takže pokud jsem dobře pochopil, ano chci prodloužit wifi signál kabelem do starého routeru a starý umístit do míst, kde nový špatně dosáhne.
Doufám, že tímto nic nepokazím.

Roman71

Ahoj..
Nepokazíš tím nic, je to standardní možnost zapojení. Takhle jsem to měl pár let zapojené v rohovém pokoji bytu, kam Wifi z chodby uprostřed bytu nedosáhla. Samozřejmě, že to lze vyřešit i vytvořením takzvané podsítě, ale předpokládám, že s tímto řešením nemáš žádné zkušenosti 😉 Takže tak, jak to máš zapojené nyní, ti to bude spolehlivě fungovat jako přemostění Wifi do místa, kam ti nový router nedosáhne. Kup si delší kabel a máš vyřešeno 🙂

JájsemRaibek

Ještě dodám, že do modrého konektoru na novém routeru (A) je zapojen přívod od antény poskytovatele. A ze žlutého nového(A) do žlutého starého(B) je propojovací kabel.
Zatím jsem zkoušel jen ten krátký instalační, ale pokud by to tak šlo, koupil bych třeba 15m kabelu na propojení.