Viiki

Jak funguje vysoká škola?

Dobrý den, byla bych ráda, pokud by zde byl někdo ochotný a popsal mi do podrobností, jak funguje vysoká škola. Kredity, přednášky, vybírání předmětů, atd.
Děkuji za případné odpovědi.

Nejlepší odpověď
Dochy

Každá VŠ může mít pravidla trochu odlišná. Takže pokud nenapíšeš jaká přesně Tě zajímá, přesnou odpověď nedostaneš.

Co se odpovědi Rokia týče, mám pár výhrad:
„Těžší než SŠ“ – mno kdyby tam nebylo náročnější učivo než na SŠ proč by se tam vůbec měl někdo hlásit. Ale nelze říct že je to výrazně vyšší skok než ZŠ-SŠ. Na VŠ se lidé (zpravidla) hlásí podle svého zájmu. Takže i většina předmětů bude odpovídat tomu k čemu mají nějaký vztah. Pak by to pro ně nemělo být až tak obtížné.
„Zkouška je jako maturita“ – neřekl bych. Ale je fakt že téměř z každého předmětu je nutno složit zkoušku a nebývá to jen formalita. Některé zkoušky jsou víceméně přátelským pokecem s vyučujícím, jiné jsou opravdu postrachem. A je fakt že zkouška nakonec zabere často skoro celý den (často nějaká písemka – či test, nakonec pak ještě pokec s těmi co písemkou prošli)

jinak co pamatuju u mé VŠ (mohlo se změnit tak ani nebudu psát jaké)
Kredity: nominálně se na semestr zapisovali předměty za 30 kreditů. Za poslední semestr či rok bylo nutno nasbírat nějaký počet (zhruba polovinu) aby člověk mohl ve studiu pokračovat.

Přednášky: jsou přednášky. Jsou v rozvrhu a je vhodné, zpravidla ale ne povinné je navštěvovat. Dozvíš se tam zpravidla teoretické pozadí k tomu co se musíš naučit. Pak k předmětu máš v rozvrhu cvičení, kde se daná látka zpravidla procvičuje prakticky. (přednášky jsou společné třeba pro celý ročník nebo paralelku – třeba 400 studentů, na cvičení chodí řekněme 20, pro daný předmět je vypsáno víc termínů aby se lidé vešly)
Předměty: Pro Tebou zvolený obor jsou některé předměty povinné, jiné volitelné (třeba ze dvou možných musíš jeden vybrat), či nepovinné (vybíráš podle svého zájmu nebo podle dalších pravidel i s ohledem na dostatečný počet kreditů)… Je školou vydán studijní plán, kde je i přehled nabízených předmětů s informací o povinnosti pro jednotlivé studijní programy.
V prvním ročníku jsme měli naplánováno prakticky vše školou, v dalších ročnících bylo plánování čím dál víc na nás.

Další odpovědi
Rokio

Na vysoké jsem sice nebyl, ale napíšu to, co vím.

  • Vysoká škola je o hodně těžší než střední škola.

    poznámka: Rozdíl v obtížnosti mezi VŠ a SŠ je vyšší než mezi SŠ a ZŠ.

  • Studium se dělí na semestry, které trvají půl roku.
  • Každá zkoušky na konci semestru je jako maturita.
  • Na VŠ se získávají kredity.
  • Na tomto typu školy jsou přednášky, přičemž všechny nejsou povinné.
  • Režim je zde volnější než na SŠ.