yves

Jak funguje vlastně ochranná lhůta? Proč mám posílat neschopenku zaměstnavateli,když mi ji neplati?

Nejlepší odpověď
standa

Ochrannou lhůtou je v těchto případech myšleno období, které začíná prvním dnem po skončení pracovního poměru a končí 8. dnem *)

Smysl ochranné lhůty je v určité ochraně bývalého zaměstnance, který si nestačí najít novou práci a onemocní. Pokud tedy onemocní do 8 dní po skončení předchozího zaměstnání, tak má bývalý zaměstnavatel stejné evidenční povinnnosti vůči OSSZ, jako kdyby se jednalo o zaměstnance v prac.poměru.

Protože však již takovýto ´pacient´ není v pracovní poměru, tak prvních 14 dní nemoci nemá proplacených a stát začíná nemocenskou platit až od 15. dne.

A proč se má neschopenka dávat exzaměstnavateli? Protože to tak nařizují předpisy. Neřešte to 🙂

*) ženy, které nastupují mateřskou nebo nemoc související s těhotenstvím, mají ochrannou lhůtu 180 dní