Kryšpín

Jak funguje většinový systém hlasování členských států EU?

Evropská Komise má rozpracován plán na většinový systém hlasování členských zemí v zahraniční politice. Jaké výhody z toho budou plynout.

Nejlepší odpověď
annas

" Legislativní proces

Do tvorby právních předpisů jsou zapojeny především 3 orgány:

Evropský parlament, který zastupuje občany EU a je jimi přímo volen
Rada Evropské unie, která se skládá ze zástupců jednotlivých členských států. Předsednictví v Radě si členské státy předávají.
Evropská komise, která usiluje o obranu zájmů Evropské unie jako celku.

Uvedené tři instituce společně vytváří prostřednictvím tzv. běžného legislativního postupu (známého dříve pod názvem spolurozhodování) politiky a právní předpisy, které platí v celé EU.

V zásadě je to Komise, kdo navrhuje nové zákony, přičemž Parlament a Rada je schvalují. Komise a členské státy je pak provádějí a Komise dohlíží na to, aby se v členských státech náležitě uplatňovaly."
https://europa­.eu/european-union/about-eu/institutions-bodies_cs
--

Nevýhoda.
„Většinové hlasování v EU je nesprávné a nebezpečné, shodli se Babiš s Ficem – souvisí s přidělováním, migračních kvót“.

https://www.no­vinky.cz/zahra­nicni/evropa/459622-vetsinove-hlasovani-v-eu-je-nespravne-a-nebezpecne-shodli-se-babis-s-ficem.html

--
Jak systém funguje?

"Každá země disponuje v Radě určitým počtem hlasů, který odráží počet jejích obyvatel, ale hlasy jsou váženy ve prospěch menších zemí.

Většina rozhodnutí je přijímána většinovým hlasováním, nicméně rozhodnutí v některých citlivých oblastech, mezi něž patří daně, azyl a přistěhovalectví či zahraniční politika, je nutné přijmout jednomyslně."

Lze konstatovat, že tradičně jsou díky většinovému principu hlasování
politická rozhodnutí přijímána proti vůli menšiny

http://www.eu­roparl.europa­.eu/sides/get­Doc.do?pubRef=-//EP//TEXT+IM-PRESS+20090525ST­O56250+0+DOC+XML+V0//CS

Další odpovědi
Drap

V takovém systému v současné EU to vidím že výhody to bude mít pro Francii a Německo. U ostatních nacházím spíše samé nevýhody.

Edison

Celý problém EU je ten, že místo toho, aby členové definovali společné parametry záležitostí, na kterých se shodnout chtějí tak EU nařizuje všechno, co si členové chtějí řídit sami a to pod hrozbou trestů. A vidíme to všude kolem sebe. A to je prostor pro rekonstrukci EU.

ivzez

Já ve většinovém hlasování vidím jenom nevýhody pro menší země.