Venca1234

Jak funguje UV baterka?

Dobrý den. Ve filmech, seriálech a knihách vystupují často kriminalisté, kteří hledají stopy krve nebo spermatu baterkou s UV zářením.

  1. Jak zvýrazní UV záření biologický materiál, když je toto světlo pro lidi neviditelné
  2. Proč baterky svítí fialově, když správně by to světlo nemělo jít vidět?

Děkuji

Nejlepší odpověď
Dochy

Běžná UV svítidla mají spektrum v blízké UV oblasti. Část se kryje s citlivostí oka, takže je vidět jako fialové světlo.

UV záření je pohlcováno spoustou látek. Některými je pohlcováno tím způsobem, že vysokoenergetický foton (UV záření odpovídá vyšším energiím fotonů než viditelné) posune elektron atomu na vyšší dráhu v atomu/molekule. Zbytek energie se promění v teplo. Elektron se během chvilky z té vyšší dráhy v atomu přesune zas zpět, při tom vyzáří foton s energií odpovídající rozdílu energií těch dvou drah. Důsledek: Osvícená látka pak září v barvě, která je pak pro ni charakteristická. Nejde jen o krev a další biologický materiál, na některých diskotékách vám můžou třeba zářit tkaničky u tenisek 😉

V některých papírnictvích lze koupit set UV fixy a UV baterčičky. fixou lze „neviditelně“ označkovat/popsat téměř cokoli a po osvícení tou baterčičkou to pak uvidíte. Můžete experimentovat s dalšími materiály. Já se například přesvědčil jak mizerně jsem vymaloval byt – na první pohled vše krásně bílé, ale původní nátěr měl zcela jiné vlastnosti než ten nový – takže s tou baterkou jsem teprv viděl tu hrůzu 😉

Další odpovědi
led

UV svetlo nevidíte, vidíte len jeho odraz. Rozpisovať sa o téme „UV svetlo“ by zabralo zbytočne veľký priestor.

zjednodušene pre laikov uvádza Wikipédia https://sk.wi­kipedia.org/wi­ki/Ultrafialov%C3%A9_%C­5%BEiarenie
vysvetlenie javov a pojmov:
https://www.shmu­.sk/sk/?page=2458

využitie UV si môžte pozrieť na predstaveniach „čiernych“ divadiel https://www.y­outube.com/wat­ch?v=JzGVazhq_Us

aliendrone

Ad 1 – princip vysvětlil Dochy.
Ad 2 – Je to především z ekonomických a technologických důvodů. Je MNOHEM jednodušší a LACINĚJŠÍ vyrobit široceemitující zdroj, než úzce frekvenčně emitující.

Příklad – zapálenou pochodeň můžeš použít jako zdroj světla i jako zdroj tepla – není nic jednoduššího, než zapálený klacek, že? Běžné UV světelné zdroje vyzařují nejen UV záření, ale i záření v BLÍZKÉM optickém rozsahu EMG záření, tedy FIALOVÉ světlo. Podobně jako infračervené zdroje (např. kamery nočního vidění) částečně vyzařují i frekvenčně blízké červené světlo, jakkoli v obou případech hlavní emitovanou složkou je to neviditelné záření. Tento překryv do optické (tedy viditelné) části spektra zpravidla není na škodu a tudíž se s ohledem na výrobní náklady neřeší, pokud to není vyloženě z nějakého důvodu nutné.

elkon

Něco málo zde: https://cz.tro­tec.com/aplika­ce/merici-technika-termografie/uv-svitilny-pro-selectadna-pri-policejnich-operacich/

Rudorufu san

Jen doplním Dochyho (https://www.wi­kiskripta.eu/w/Flu­orescence). Na trhu najdeš spoustu UV baterek. Levné nevýkonné, ale hlavně ve spektru blízkém viditelnému světlu 395 – 400 nm. To jsou ty levné zdroje. Chceš li kontrastnější pohled na florescenční látky pak doporučuji UV baterky s vlnovou délkou 365nm a s FILTREM! tj musí mít zepředu černý sklo. Naštěstí výroba UV filtrů zlevnila, tak šli i poloprofesionální UV zdroje s cenou níž.
Testy zde: https://1lumen­.com/best-uv-flashlight/ Na konci jsou odkazy na obchody.

Zdroj: https://www.wi­kiskripta.eu/w/Flu­orescence

Dochy

Aliene, co se týče těch infračervených zářičů, tam je to spíš „obráceně“ Nevím prakticky o žádném IR zářiči, který by svítil o zaznamenatelné intenzitě ve viditelném spektru (ok, vynechávám infrazářiče v koupelnách a pod.) Ale elektronická čidla v kamerách mají širší rozsah než lidské oko, alespoň co se týče té infračervené, takže běžné kamery, foťáky, mobily apod. dokáží „zviditelnit“ LED z různých ovladačů. (pokud mně zajímá, jestli je ovladač k TV v pořádku, když se TV nezapíná, podívám se na ledku foťákem v mobilu a zmáčknu tlačítko ovladače)

Co se týče pálky: Přiliš humánní řešení. Preferuju sekeru a tupý nůž.

aliendrone

Dochy>>> Vůbec se NEDIVÍM, žes po nasvícení UVčkem po vymalování objevil „nedostatky“. Mám totiž nějakou povědomost o tom, jakou paseku dokáže nadělat používání baseballové pálky. Spíš se divím, že barva na těch krvavých stěnách vůbec držela. ;) :D :D