dust8

Jak funguje to, že se včely přes zimu shluknou do tzv. zimního chomáče a celou zimu usilovně bzučí, čímž se zahřívají?

Jde o zimování včel.

Viz: Včely se přes zimu shluknou do tzv. zimního chomáče, a celou zimu usilovně bzučí, čímž se zahřívají. Celý chomáč pomalu postupuje po plástech se zásobami, včely je postupně konzumují a doufají, že jim do jara vystačí. Tu a tam nějaká včela zhyne a spadne na podložku. Někdy během ledna obvykle matka začne plodit, aby na jaře měla připravenou novou čerstvou generaci včel.

Mně jde o to, jak jim konkrétně to bzučení přenáší teplo. Vždyť to bzučení nevydává žádný pohyb, nebo ano?

Zdroj: http://www.domaci-vcelarstvi.cz/o-vcelach/zimovani-vcel.html

Nejlepší odpověď
dudu

Popsaným způsobem produkují včely teplo. Podobného efektu mohou lidé dosáhnout např. tleskáním. Za povšimnutí ještě stojí, že včela dělnice přežívá celou zimu, kdežto v létě se upracuje k smrti za 6–8 týdnů.

Další odpovědi
mosoj

Máš pravdu. Bzučení nevydává pohyb, ale pohyb vydává bzučení.

aliendrone

Dokončím mosoje > od pohybu vzniká tření a třením vzniká co? (No, někdy i potomstvo!!) ;) :D :D