Mahoney

Jak funguje tento „teploměr“?

Když jsem byl malý, babička měla na skříni takový domeček se dvěma otvory a v každém z nich byly dvě dřevěné postavičky – panáček a panenka. Když bylo venku hezky a teplo, vystrčila hlavičku panenka a když zima a pršelo, vystrčil hlavičku panáček. Nikdy jsem nepochopil jak to funguje a v tom věku mě nikdy nenapadlo podívat se nějak dovnitř. Nevíte někdo?
Doplňuji:
Byl to velice starý předmět, takže žádná elektronika v tom nebyla. Mohlo to být tak 60 let staré.

Nejlepší odpověď
mosoj

To nefungovalo na základě teploty, ale vlhkosti. V podstatě to byl vlhkoměr. Mám dojem že tenkrát tam byly koňské žíně jako čidlo. Kroucením podle vlhkosti vylézala babka nebo dědek.
Doplňuji:
Já jsem starší !

Další odpovědi
Alesh

jj, je to o vlhkosti, ne o teplotě… já zas slyšel verzi, že se jako součást „čidla“ používaly lidské vlasy

venkovan

A vlhkost ukazoval podle skutečného života. Když bylo ošklivě, že by tam člověk psa nevyhnal, vylezla panenka.

mosoj

Vepište odpověď…http://w­ww.slunecno.cz/me­teodomek-soutez

mosoj

Tak se používalo obojí lidské vlasy nebo žíně !

http://aukro.cz/sta­ry-vlasovy-vlhkomer-hygrometr-metra-praha-i2883421224.html