Boy 13

Jak funguje telefonování přes mobil?

Co se vlastně děje během hovoru? Jakto, že mohu někomu zavolat, i když je třeba v autě a jede 120 km/h a slyšíme se? A jaké vlny při telefonováí mobil používá a proč? Rádiové vlny, mikrovlny?? A proč lze volat jen přes SIM kartu? Díky. 🙂

Nejlepší odpověď
Edison

Se mi to smazalo…

Samozřejmě, že jde o rádiové přenosy. Původně analogové systémy pracující v pásmech 150 a 450 HMz, později GSM digitální, ale pořád rádiové. Přenosy jsou realizovány mezi přístrojem a buňkami – BTS. SIMkarta zajišťuje autorizaci dat. GSM přenosy tedy nejsou přímo přenosem hovoru, ale hovor je v přístroji digitalizován, zašifrován a komprimován pro modulaci na VF signál o frekvencích koem 800, 900, 1200 MHz a další. Tam je pak už jako komprimovaná šifrovaná data přenášen v packetech, tedy balících dat. I když žádný hovor neprobíhá přístroj právě díky jedinečnosti SIMkarty komunikuje se sítí, opět na principu rádiovému přenosu packetů s BTS (buňkami) a sdělují si různé informace, jako je třeba síla signálu. Díky packetovým přenosům jsou schopny jednotlivé BTS si předávat dotčený telefonní přístroj bez přerušení signálu i při probíhajících hovorech.

Edison

Je to jen nástin… celá problematika je na mnoho let studií několika vysokých škol… 😁

Ametyst

Napsal jsi to krásně, že jsem to i já pochopila. 🙂