Kryšpín

Jak funguje systém tříděného odpadu MESOH?

Neb je Moravská Třebová průkopníkem.

Nejlepší odpověď
annas

MESOH už funguje nejméně 5 – 7 let na jižní Moravě, dále v Olomouci, Mikulově, Přerově a zmiňované Moravské Třebové.

Drtivá většina obyvatel považuje tento systém za spravedlivější.

"Celá plejáda motivačních systémů používá model „Třídíš – platíš méně“ a „Netřídíš – platíš více“. Ze zkušenosti víme, že soustředit se pouze na třídění odpadů nestačí, a že nejlepší dopad je ten, který nikdy nevznikne. MESOH tedy dokáže zohlednit, zda člověk nejen třídí, ale také předchází vzniku odpadů, zda kompostuje, zda ekologicky vytápí domácnost, nebo například může motivovat k ekologickému nakupování.

Základem motivačního systému MESOH je osm druhů bonusů za environmentálně uvědomělé chování. Zapojené domácnosti jsou oceňovány virtuálními EKO body, které je možné na konci roku v rámci OZV přepočítat ve slevu na poplatku." atd.

https://www.mo­jeodpadky.cz/me­soh/

Moravská Třenová nenío průkopníkem, ta schválila MESHO dne 12. 12. 2016. Na jižní Morravě už funguje tento systém nejméně 7 let.

http://www.mo­ravskatrebova­.cz/cs/mesto/no­vy-system-sberu-odpadu/

https://www.va­vrinec.cz/cre­ate_file.php?id=1052

Další odpovědi
dr.luha

https://www.mo­jeodpadky.cz/

klob1

To nevím, ale jsité je, že třeba u nás se platí jednou tolik ať člověk poctivě třídí a nakupuje méně. Spíš mi to připadá, že člověk u nás platí více, jako pokutován by byl. Jsou města, že,když je důsledný člověk a vše dělá pro to dobré, tak opravdu tam platí o dost podstatně méně. Jenže to není u nás, co jsem. Jinak za komančů se to dávno vědělo a také dělalo, že polovina se dá vše špatné snížit. Dnes se to svozí na jednu kupu dohromady a je to. Defakto, co byl za komančů smetník na více místech, dnes je to smetník na jedné kupě. A praha má jednu spalovnu, kde vše pálí, palsty, gumy a vše, jedinné je papír, který z to vyberou. A pak z toho mají elektriku. No,jo ale co ty spaliny? Houby, že to bere Čína. jen samá lež a bludy pro Čechy. Co se nevyrobí za svinstvo, to pak není v přírodě. Dříve s eten pytlík, dal, alespoň několikrát použít, ale dnes? Jedo použítí, apk se rozpadá na malé kousíčky, ale úplně celý se nerozloží, takže opět se to dostává do všeho.
Víčka také za 1kg pro invalidu 1kč. Sbíral to někdo a kolik těch Pet musel koupit? Co, kdyby se to nevyrobilo a za každou bylo 100kč? To by bylo jiné. Jen se koukněte, co se toho vyprodukuje v nadbidkách? A my to kupujeme úplně všichni. Obaly a jaké? Po r.89 cca 5 let byla malá pet za10kč a velká 6kč, když se donesla do obchodu jako vratná. To mělo alespoň nějaký malý význam. Ale stejně to tak něřešilo problém, ale jen snížilo. A tak nějací lidé, i za ty kačky, měli třeba svačinu do školy, protože i ceny byli nižší nežli dnes. A také i an tom sběru, si člověk na ledaco našetřil. A také ty nejlepší, co sbírali v přírodě třeba železo, tak pak jeli na moc pěkný výlet. A ještě si vydělali, ale byli to materiály, které se dali skutečně recyklovat, i sko se vykupovalo. A čistila se tak příroda od těch, co ji znečišťovali. Ono vše je jen na lidech a o lidech, jak se k tomu postaví.