korect

Jak funguje stranové otevírání dveří v pražském metru?

V několika stanicích metra v Praze je výstup ze soupravy vpravo po směru jízdy. Jak se předchází situaci, kdy by se omylem otevřely dveře na druhé straně? Předpokládám, že vzhledem k potenciální fatalitě této situace (pád pod protijedoucí metro) není jediným faktorem rozhodnutí řidiče. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… ŽÁDNÝ automat, ale STROJVEDOUCÍ (https://metro­web.cz/metro/ma­tra.htm ) určuje, kde se otevřou a jak dveře …

Další odpovědi
Edison

Metro a GPS? No to fakt neeeee… Je mnoho možností jak určit polohu vlaku, včetně koleje, na které je. Spíše je otázkou, jestli je to ke kontrontrole/za­jištění použito. Obousmněrné tramvaje taky vědi, kde jsou (sice s jinými systémy, ale vědi), ovšem určení strany, která se má otevřít zajišťuje pouze řidič.

JájsemRaibek

Jako pojistka stačí:

  1. GPS souřadnice stanice, kde je to nastaveno, popř. spojené s hláškou stanice.
  2. Jednoduchá fotobuňka, která je umístěná na straně nástupiště.

Možností je více.

Dochy

Osobně si myslím, že přinejmenším dříve to bylo čistě na fírovi. Jestli je tam nyní nějaká pojistka si nejsem jist.

Raibeku: Ty už jsi někdy zkoušel chytat GPS signál v metru? Na Vyšehradě a několika málo dalších bys možná uspěl.